3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pozvánka na Včelársku nedeľu
Pozvánka na Včelársku nedeľu

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Pozvánka na Včelársku nedeľu

04. 01. 2008
Jahodnícke háje, Múzeu slovenskej dediny

Tradičná výroba je na Slovensku zastúpená rôznymi druhmi remesiel. Kedysi bolo aj brtníctvo, teda včelárstvo jedno zo samostatných remesiel. Preto by sme Vás radi pozvali ne jedno podujatie plné vôní medu a medoviny, tradičného slovanského nápoja.

Slovenské národné múzeum v Martine v spolupráci s Okresným výborom Slovenského zväzu včelárov v Martine pripravili pre návštevníkov Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch v nedeľu 12. augusta 2007 podujatie s názvom Včelárska nedeľa.

V programe od 10.00 do 16.00 hod. budete mať možnosť oboznámiť sa so starými i novými spôsobmi včelárenia a tiež so spôsobmi spracovania a využitia včelích produktov / medu, vosku, propolisu, medoviny a pod. Slovenské národné múzeum v Martine spravuje najväčšiu zbierku zdobených figurálnych úľov v Európe. Pôvodné príbytky včiel mali tvar klátov z kmeňa stromu alebo boli zhotovené zo slamy v tvare rôznych košov. Neskôr im človek dával rôzne ochranné znaky (kríže), alebo ich začal stvárňovať do rôznych ľudských, zvieracích alebo architektonických podôb.

Slamené úle v podobe ľudskej postavy, čerta, vlčej papule a figurálne úle v podobe medveďa, vlka, mnícha a iných podôb uvidia návštevníci v starom včelíne a v ovocnom sade zemianskej usadlosti z Vyšného Kubína. Staré včelárske náradie a pomôcky (drevené medomety, hlinené dymáky a iné), formy na pečenie medovníkov budú vystavené v objekte z Oravského Veselého. O histórii turčianskeho včelárstva bude priebežne rozprávať pán Uhliarik zo Slovenského Pravna. Turčianski včelári pripravili pre návštevníkov sklenený úľ, v ktorom cez sklo môžu pozorovať nepoznaný život, prácu včiel i krásu včelej kráľovnej. Zasvätene im o včelách porozpráva predseda turčianskych včelárov pán B. Bukovský. Od včelárov sa návštevníci naučia rozoznávať rôzne druhy medu - napr. aký je rozdiel medzi medom medovicovým a medom horským, ako vyzerá med z repky olejky, agátu a pod. Samozrejme tu nebude chýbať koštovka a predaj najstaršieho alkoholického nápoja - medoviny. Starí Gréci medovinu považovali za nápoj bohov. Verili, že medovina a med majú magické a posvätné účinky. Mala predlžovať život, dodávať silu, umocňovať vitalitu a povzbudzovať myslenie človeka.

V popoludňajších hodinách o 13. 30 hodine príde na podujatie do Múzea slovenskej dediny medzinárodne uznávaný odborník vo výskume liečivých vlastností včelích produktov Prof. RnDr. Jozef Čižmárik, PhD, vedúci katedry Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave a dlhoročný predseda Slovenského zväzu včelárov. Vo svojej prednáške oboznámi návštevníkov so zaujímavými výsledkami dlhoročných výskumov ako všestranne liečivo nám pomáha med, propolis, materská kašička, či peľ.

Turčianske medovnikárky predvedú svoju šikovnosť a krásu zdobenia medovníkov, nebudú chýbať ani ukážky výroby a predaj sviečok z včelieho vosku. Organizátori Vás srdečne pozývajú na všetky lákadlá tohto podujatie. Veď včelárstvo je i dnes niečo výnimočné a nepoznané, čo človeka fascinuje, vzrušuje a láka. Príďte ochutnať sladkosť medu a turčianskej medoviny bez strachu pred bolesťou žihadla.

K dobrej nálade a pohode návštevníkov bude vyhrávať ľudová hudba.

Kontakt:

PhDr. Stanislav Horváth

Tel.: 043/4123686, 4239491

E-mail: snm-msd(zavináč)stonline.sk

Web: www.snm-em.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Dezider Miko

Kaskere ola star chavore

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV