3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pozvánka na 13. ročník Košických folklórnych dní
Pozvánka na 13. ročník Košických folklórnych dní

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Pozvánka na 13. ročník Košických folklórnych dní

04. 01. 2008
Košice

V dňoch 16. - 25. novembra 2007 sa ako stále v strede novembra uskutočnia Košické folklórne dni.

Bude to toho roku už ich 13. ročník. Tieto dni sú neštandardným stretnutím folklóristov, keďže sú zamerané viac na ľudí, na medzisúborové vzťahy, na oboznámenie verejnosti s folklórom a s možnosťami jeho využitia než na nejakú prezentáciu tancov, ako je to na folklórnych festivaloch.

KFD začínajú tradične cez víkend športovými súťažami, kde si členovia jednotlivých družstiev môžu svoje sily zmerať vo futbale, stolnom tenise, či v bowlingu.

Pondelok až štvrtok sú venované predovšetkým deťom; v týchto dňoch sa organizujú výchovné koncerty na základných a stredných školách, kde si hlavne deti tancujúce v nejakom detskom folklórnom súbore môžu získať sebavedomie, priazeň svojich učiteľov, či obdiv svojich spolužiakov.V jeden z týchto dní sa tradične koná aj hudobno-spevácky program.

Na pomerne novej súťaži s názvom Súťaž mladých autorov choreografií si prídu na svoje tak laici ako aj zarytí folklóristi. Pre tých jedných sú súťažné choreografie pekným tanečným výstupom, pre tých druhých zasa látka na rozhovory o možnostiach, schopnostiach, využití či smerovaní folklórneho vývoja. V rámci tejto súťaže sme okrem štandardných slabých tancov mali možnosť vidieť aj veľmi originálne choreografie, spracované štylisticky veľmi zaujímavo, a napriek tomu verne. Táto súťaž sa usporadúva každý párny rok. V nepárnych rokoch, čiže aj tomto, ju vystrieda Súťaž interpretácie ľudovej hudby k tancom. Je to súťaž ľudových hudieb, ktoré majú za úlohu hrať tanečníkom na javisku ako sa to robievalo niekedy v minulosti. Čo a ako si tanečník rozkáže, to mu hudba musí zahrať. Účinkujúcich potom hodnotia sami tanečníci i porota sediaca v hľadisku.

V sobotu sa koná Súťaž tanečníckych schopností o cenu Štefana Mráza. Organizuje sa tak na detskej ako i na dospelej úrovni. Tejto súťaže sa môžu zúčastniť šesťčlenné družstvá, ktoré si zmerajú schopnosti v tancovaní nepoznaných motívov. Vyhodnocuje sa najlepšie družstvo i tanečníci jednotlivci. Táto súťaž je medzi návštevníkmi akcie veľmi obľúbená.

Taktiež sa usporadúva škola tanca pre deti i dospelých. Hlavne tá detská je pozoruhodná, pretože nemá obdobu nikde na Slovensku. Tu si deti môžu osvojiť kroky i charakter doteraz nepoznaných tancov, či naučiť sa nové tanečné hry.

Novou zložkou KFD je Rozprava s názvom "Folklorizmus a starostlivosť štátu o tradičnú kultúru". Tá sa bude konať v sobotu o 9:30 v staromestskej radnici. Keďže to bude takpovediac "nultý" ročník tejto rozpravy, bude určite veľmi zaujímavé prísť, vypočuť si ju, zapojiť sa.

Počas celých KFD sa každoročne koná aj výstava ľudových výrobkov, či historická folklórna výstava. A samozrejme nebude chýbať ani tradičná zábava pri ľudovej hudbe.

Kontakt:

Marián Gereg

podpredseda Košického folklórneho štúdia

Starozagorská 10, 040 23 Košice

Tel.: 00421/ 55/ 789 47 17, 15

Fax: 00421/ 789 47 16

Mob.: 00421/ 905/ 241 030

Skype: geregmajo (prac. čas)

ICQ: 452-087-349

E-mail: gereg(zavináč)zeleziar.sk, geregmajo(zavináč)gmail.com

Web: www.zeleziar.sk

Zväčšiť mapu

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Juliusa Suka Bartosa

Oci, oci, cierne oci

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV