3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Reportáž z Tancuj, Tancuj - krajskej prehliadky choreografií folklórnych súborov
Reportáž z Tancuj, Tancuj - krajskej prehliadky choreografií folklórnych súborov

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Reportáž z Tancuj, Tancuj - krajskej prehliadky choreografií folklórnych súborov

04. 01. 2008

Dňa 20.10.2007 sa v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši uskutočnila Krajská prehliadka choreografií folklórnych súborov Žilinského kraja pod názvom Tancuj, tancuj...

Jednotlivé vystúpenia hodnotila odborná porota v zložení: pán Mgr. Pavol Bútor - pracovník Národného osvetového centra v Bratislave a choreograf folklórneho súboru Lipa z Bratislavy, PhDr. Alžbeta Gazdíková - etnografka a pracovníčka Slovenského národného múzea v Martine a Mgr. art. Eva Ohraďanová / tanečný pedagóg a riaditeľka Súkromnej základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku.

Prehliadku choreografií pripravilo Liptovské osvetové stredisko v snahe predstaviť prácu, úsilie a tvorivé nápady folklórnych súborov Žilinského kraja, ktoré sa môžu aj vďaka takýmto podujatiam vzájomne konfrontovať. Skôr ako sa môžu predstaviť verejnosti, musia prejsť náročnú cestu hľadania pri získavaní cenného folklórneho materiálu. Potom nasleduje jeho výber a samotná tvorba choreografie. V dnešnej dobe choreografi trávia hodiny naštudovaním archívnych záznamov tancov, sledujú štýl a gestá tanečníkov, vyberajú vhodný hudobný materiál.

Krajskej prehliadky sa zúčastnilo 5 folklórnych súborov v 7 komorných a veľkých choreografiách. Jednotlivé regióny reprezentovali: FS Rozsutec zo Žiliny, FS Fatran z Martina., FS Váh z Liptovského Mikuláša, FS Kysučan z Čadce, FS Kamenčan zo Zákamenného. Na celoštátny festival choreografií, ktorý sa uskutoční v roku 2008 postúpili FS Váh z Liptovského Mikuláša s choreografiou Po štrbsky a FS Rozsutec zo Žiliny s choreografiou Na terchovskom dvore.

Pre redakciu www.jankohrasko.info pripravila Mgr. Miroslava Palanová, metodik pre folklór, Liptovské osvetové stredisko v Liptovskom Mikuláši.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

OLUN

AudioTreck 09

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV