3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pozývame Vás na podujatie "Na slávu zemiakov"
Pozývame Vás na podujatie "Na slávu zemiakov"

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Pozývame Vás na podujatie "Na slávu zemiakov"

04. 01. 2008
Martinské Jahodnícke háje, Múzeum slovenskej dediny

Podujatia Kalendária národopisného roka sa už stali pevnou súčasťou kultúrnej ponuky širokej návštevníckej verejnosti Múzea slovenskej dediny v Martinských Jahodníckych hájoch.

V tomto roku bude už po tretí krát jeho súčasťou aj podujatie "Na slávu zemiakov". A tak spomedzi plodín, ktoré práve dozrievajú na našich poliach, záhradách i záhradkách v nedeľu 7. októbra 2007 od 10. 00 do 16. 00 hod. v skanzene spoločne oslávime práve z e m i a k. Je známe, že tento zázrak prišiel do Európy z Južnej Ameriky v 16. storočí a na našom území bol najprv známy ako okrasná záhradná rastlina. Roľníci ho začali pestovať až koncom 18. a začiatkom 19. storočia. Za tento relatívne krátky čas si nás zemiaky úplne podmanili. Svedčí o tom nielen ich bohaté zastúpenie v našom jedálnom lístku, ale aj množstvo názvov, ktoré im dali naši predkovia v rôznych častiach Slovenska. Len skúste, či poznáte všetky: bandurka, erdepľa, gruľa, krumpľa, krompel, repa, zemák, švábka...

Dnes si na Slovensku stravu bez zemiakov už vôbec nedokážeme predstaviť. Okrem toho, že nám chutia a pripravujeme ich na desiatky, ba možno stovky spôsobov, sú aj významným zdrojom rôznych dôležitých látok. Ale dosť už teórie, dôležitá je prax. Tú nám priblížia turčianske folklórne skupiny z Bystričky a Turčianskej Štiavničky i hosť - FS DROTÁR z Dlhého Poľa pri Žiline.

Po tom, čo v areáli Múzea slovenskej dediny urobíte prvé kroky a v očiach sa vám rozplynie dym z ohníka sprevádzajúceho vyberanie zemiakov, uvidíte rôzne, dnes už možno zabudnuté pracovné postupy a zvyky, ktoré sprevádzali jesenné roboty a zber úrody. Nezabudlo sa ani na kulinárne zážitky - ten, kto do skanzenu zavíta, bude mať možnosť ochutnať rôzne tradičné i netradičné špeciality zo zemiakov - od čerstvo v pahrebe upečených zemiakov cez posúchy, podlesníky, peniažteky až po lokše a zemiakové baby, po ktorých určite nepohrdne bylinkovým čajom či inou tekutinou z našej ponuky.

V objekte školy privíta návštevníkov tvorivá dielňa prístupná deťom, mládeži i dospelým, ktorí majú záujem zabaviť sa pri práci s prírodnými materiálmi a urobiť si napríklad prírodný šperk - retiazku zo šípok, strašiaka z tekvice alebo zemiakové pečiatky... Podujatie Na slávu zemiakom umožní aj aktívne sa zapojiť do pripravených súťaží: o najväčší zemiak , o zemiak najzaujímavejšieho tvaru, ale hlavne do súťaže v pečení zemiakovej baby a súťaže v jedení zemiakovej baby. Pre súťaž v pečení pomôcky a suroviny pre súťažiach poskytne organizátor ( súťažiaci si prinesú len overené ingrediencie používané v rámci ich rodinných tajomstiev a špeciálnych receptov), materiál pre súťaž v jedení tak isto zabezpečíme z vlastných zdrojov.

Po celý deň bude na dobrú náladu hrať Ľudová hudba Maroša Kramára. O 13.30 hod. v drevenom kostole z Rudna budú konať ev. a. v. služby Božie.

Organizátorom podujatia je Slovenské národné múzeum v Martine, Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych Hájoch.

Kontakt:

Ďurdíková Jaroslava

Tel: 043/4132686, 4239491

E-mail: durdikova(zavináč)snm-em.sk

Web: www.snm-em.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Janosik Svit

Krajanske z Kysaca

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV