3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Hľadanie pokladov zbojníka Juska
Hľadanie pokladov zbojníka Juska

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Hľadanie pokladov zbojníka Juska

04. 01. 2008

V dňoch 13. a 14. októbra 2007 sa v Juskovej Voli uskutočnilo pekné podujatie pod názvom "Hľadanie pokladov zbojníka Juska".

Jeho hlavných organizátorom bola Obec Jusková Voľa v spolupráci s Hornozemplínskym osvetovým strediskom Vranov nad Topľou. Podujatie začalo v sobotu športovo-turistickou časťou za účasti deti, mládeže a turistov z blízkeho a ďalekého okolia. Účastníci výstupu na Makovicu po turistickej trase hľadali zbojníkom Juskom ukrytý poklad.

V nedeľu odhalil primátor mesta Vranov nad Topľou PhDr. Tomáš Lešo, uprostred obce na verejnom priestranstve pred budovou OcÚ, drevenú sochu zbojníka Juska v nadživotnej veľkosti. Následne po tomto akte starosta obce RNDr. Pavol Kaňuch a pracovníčka HZOS z Vranova nad Topľou Jarmila Hittmárová otvorili v zasadačke OcÚ výstavu Jusková Voľa vo fotografii. Jej vernisážou sa zavŕšila kampaň, amatérskych fotografov / účastníkov fotografického plenéra, ktorej cieľom bolo zhromažďovanie fotodokumentácia o obci a okolitých prírodných krásach.

Slávnosti vyvrcholili v popoludňajších hodinách prezentáciou ľudových remesiel. V deviatich stánkoch svojimi výrobkami sa predstavili rezbári, výtvarníci, čipkárky, tkáčky, výrobcovia krojovaných bábik a veľkonočných vajíčok zo Slovenska a Poľska.

V troch stánkoch sa predstavili so svojim kuchárskym umením tri družstva z Banského, Vechca a Juskovej Voli, ktoré súťažili vo varení hubovej omáčky. Víťazkami v tejto súťaži sa stali Mária Jacková a Darina Katinová z Vechca. Vyhlásenú súťaž o najväčší dubák vyhral hubár Ján Ďurík z Juskovej Vole, ktorý našiel hríb vážiaci 1 190 gramov s obvodom klobúka 80 cm.

V kultúrnom programe sa predstavili členovia historického šermu zo Sniny, domáca ženská spevácka skupina Juskovčanka a ľudová hudba pod vedením primáša Mikuláša Kašinského. Aj napriek chladnému počasiu sa podujatie vydarilo.

Pre redakciu JankoHrasko.info napísal a nafotil náš fotoreportér Štefan Kocák.
Zväčšiť mapu

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan Palovic

Joj, letko. letko zimu zbiera

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV