3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Reportáž z podujatia "Rok na Gemeri"
Reportáž z podujatia "Rok na Gemeri"

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Reportáž z podujatia "Rok na Gemeri"

04. 01. 2008

V dňoch 23. a 24. novembra 2007 bolo naše folklórne rádio na viacerých miestach a absolvovali sme viacero podujatí. Popri Košických folklórnych dňoch, z ktorých sme odvysielali niekoľko programov, sa totiž konalo "neďaleko", v Rožňave, jedno vynikajúce podujatie, ktoré ste mali možnosť tiež počuť prostredníctvom nášho živého vysielania. Už 13. ročník Slávností zvykov a obyčají Gemera - Malohontu pod názvom "Rok na Gemeri" , pripravilo Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, Obec Slavošovce a Mesto Rožňava, v ktorom sa predstavilo mnoho účinkujúcich z Gemera ale aj hostí z iných blízkych i vzdialených regiónov. V piatok 23. novembra sa v kultúrnom dome v Slavošovciach v programe Z kasny do priaškrinka” zameranom na prezentáciu osobností Gemera predstavili rodiny Zvarových z Klenovca, Birkových z Rakovnice a Lalikových zo Slavošoviec. Ich hosťami boli aj ľudová hudba folklórneho súboru Vepor a heligonkári z Klenovca, Vlado Petrinec z Rimavskej Soboty, Igor Adler z Rožňavy, folklórna skupina Lehoťanka z Čiernej Lehoty a skupina Radostná zvesť zo Slavošoviec. Hosťom večerného programu bol Tibor Kobliček z Turičiek, výrobca ľudových hudobných nástrojov, spevák a inštrumentalista.

Sobotný program sa po dvanástich rokoch presťahoval zo Slavošoviec do Rožňavy. A to z jedného prostého dôvodu. Nakoľko si toto milé podujatie získalo na svojej vážnosti, vyrástlo i do veľkosti a tak z kapacitných dôvodov už bol kultúrny dom v Slavošovciach nedostačujúci. Preto sa organizátori rozhodli sobotňajší program presunúť do obchodno-kultúrneho centra v Rožňave. A že to už je naozaj veľké podujatie, posúďte z toho, kto všetko sa predstavil v programe nazvanom Čo starí pamätajú - mladí zachovajú”. Boli to folklórne skupiny Hôra z Rejdovej, Veršinok z Rakovnice, Dolina z Gemerskej Polomy, Radzim z Vyšnej Slanej, ďalej folklórne skupiny Vernár z Vernára, Kýčera z Čierneho Balogu a Brezinky z Polomky. No prišli i folklórne súbory Háj z Rimavskej Soboty a Haviar z Rožňavy, či spevácke skupiny detského folklórneho súboru Haviarik a Dubina a ľudová hudba Lúčka z Rožňavy. Na záver prišiel aj hosť programu ľudová hudba Muzička z Bratislavy, ktorá tak neuveriteľným spôsobom rozpumpovala náladu v sále, že sa ani nechcelo odtiaľ odísť. Po skončení samotného programu sa všetci účinkujúci presunuli do priestorov radnice, kde bolo pre nich prichystané pohostenie a zábava pri ľudovej hudbe Muzička. A to sa už spoločne spievalo, rozkazovalo a tancovalo. Škoda len, že nás na druhý deň čakali povinnosti vysielania nedeľného galaprogramu Košických folklórnych dní a museli sme v tom najlepšom zábavu opustiť.

Tým, ktorí však už teraz rozmýšľajú, čo v zimnom období budúceho roka, môžem len odporučiť ísť sa pozrieť a oddýchnuť si do Rožňavy, pretože už som počul rozprávať sa o prípravách na 14. ročník "Roku na Gemeri".

Niekoľko fotografií zo sobotňajšieho programu si môžete pozrieť v našej galérii.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Hanuliakovcov

Odpadla mi sablicka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV