3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Oravské Vianoce
Oravské Vianoce

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Oravské Vianoce

04. 01. 2008
Trstená a Dolný Kubín

oravske-vianoce-2007.jpgPredvianočný čas sa nesie nielen v znamení nákupnej horúčky a príprav na sviatky, ale je bohatý i množstvom kultúrnych aktivít, sprítomňujúcich tieto sviatky. Vianočné programy, ktoré v spolupráci s miestnymi usporiadateľmi pripravilo Oravské osvetové stredisko sa uskutočnia aj v Trstenej a v Dolnom Kubíne.

V scénickom programe o zvykoch a bohatstve vianočných tradícií s názvom Oravské Vianoce, sa v nedeľu 9. decembra o 15.00 hod. v Mestskom kultúrnom stredisku v Trstenej divákom predstaví takmer 150 účinkujúcich zo Sihelného, Oravskej Polhory, Rabčíc, Trstenej, Dolného Kubína, Zuberca a Babína. V ich podaní ožijú zvyky od Lucie až do Troch Kráľov. Priblížia stridžie dni , pochôdzky betlehemcov a koledníkov, zvyky na Štedrý deň i novoročné vinše.

Predsviatočný čas v Dolnom Kubíne sprítomnia 10. a 11. decembra Kubínske remeselné Vianoce. Na medzinárodnom jarmoku sa v sále Mestského kultúrneho strediska predstaví viac ako 30 ľudových tvorcov zo Slovenska, Poľska a Českej republiky, ktorý budú predvádzať výrobu dekoratívnych a úžitkových predmetov z keramiky, drôtu, kovu, prútia, dreva i šúpolia. Chýbať nebudú ani perníky, medovina či oplátky. Súčasťou podujatia bude v pondelok 10. decembra o 14.00 hodine otvorenie IV. medzinárodnej posúťažnej výstavy Vianočná pohľadnica, vyhlásenie jej výsledkov a odovzdanie cien autorom, ako i program folklórnych skupín a ľudových hudieb z celej Oravy.

Do úspešnej výtvarnej súťaže Vianočná pohľadnica sa v tomto roku zapojilo takmer 2.000 detí zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Maďarska a Slovinska a výstavné kolekcie si okrem Dolného Kubína budú môcť prezrieť aj návštevníci Bratislavy, Ostravy a Kozlovíc v Českej republike a Varšavy, Bielska-Bialej a Milowky v Poľsku.

 

Kontakt:

Oravské osvetové stredisko

Bysterecká 1263/55, 026 01 Dolný Kubín

Miroslav Žabenský, riaditeľ

E-mail: osvetadk(zavináč)osvetadk.sk

Tel,fax: +421 43 5864928

Tel: +421 43 5864978

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Mamka a sestry Uhlárové

Ked nas naša mamka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV