3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vianočné pastorále - ako to bolo
Vianočné pastorále - ako to bolo

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Vianočné pastorále - ako to bolo

04. 01. 2008

Vianoce, najkrajšie a najradostnejšie sviatky v roku, už klopú na dvere. Zmocňuje sa nás vianočná nálada, pokoj, láska. Viac nám záleží na priateľoch a blízkych. V čase adventu sa stávame lepšími, oživujeme tradície svojich predkov a snažíme sa čo najviac spríjemniť si tých pár krásnych ale krátkych chvíľ.

Pripomeňme si teda ten pravý, neopakovateľný zmysel Vianoc, ktorý bol prezentovaný našimi predkami v podobe zachovania zvykov, povier, vinšov a kolied. Tieto ste mali možnosť vidieť na Vianočných pastoráloch v Úpore:

"A na viľiju na šče rano mac volaju šicko stavac, obľikac še a pošatovac, bo treba šicko scihnuc. Ženi zamišiľi a cesto, žebi vikislo, s perinu zakriľi, chlopi oheň u pecu rozkladaľi, a dzeci u prikľece na makovňik mak mľeľi."

Slobodné dievča na Štedrý deň, pozametalo "chižu" a vynieslo von pozametané smetie a počúvalo, odkiaľ zabreše pes, a v tú stranu sa mala vydať. Deti vyzdobili Vianočný stromček orechmi, jabĺčkami a z cesta vykrojenými hviezdičkami. Skôr ako rodina zasadla za štedrovečerný stôl, položila gazdiná na stôl chlieb, aby ho mali po celý rok dostatok, cesnak, med, jablka a pod obrus zrno a peniaze. Pred večerou priniesol gazda do domu šekeru , slamu, i "lanc" - kovovú reťaz a zavinšoval. Pod stôl dal slamu a sekeru a okolo nôh stola ovinul kovovú reťaz, aby sa gazdovstvo i rodina držali pokope. Po modlidbe, ktorou rodina začínala štedrú večeru, gazdiná v mede namočeným prstom urobila všetkým krížik na čelo, aby všetci boli taký dobrý a sladký ako med a nažívali v láske. Zjedením strúčika cesnaku, ktorý symbolizoval zdravie i ochranu pred zlými silami začínala rodina večerať. Nasledovali kozare" a bobaľki z makom". Na štedrovečernom stole nechýbali ani orechovňiki a makovňiki.

"A po večeri rodzina čekala na šafarňi vinčovačov. A tim, co šumňe vinčovaľi, každomu aj coška daľi."

Po koledníkoch prišli chlapci s betlehemskou hrou: "Paňe otče, paňi matko, prijmece betľehem?" A gazda odpovedal. "Prijmeme." "Jak še pribľižovaľi tromi kraľove ku mestu Betľehem, tak ja še pribľižujem ku vašomu svatoho Petra stolu. Šľebodno abo ňe?" A gazda odpovedal. "Šľebodno." Piesňou Dajce že nam dajce co nam mace dac odcházali jašľičkare" a domáci sa začali pripravovať na polnočnú omšu.

"Teraz, jak tak dumam, jak to šumňe davno bulo. Ľudze še neplašiľi, maľi na sebe vecej času a ňebulo takoho, co na šviatki bul sam, žebi še naňho dzvere ňeotvoriľi. Toho bizovňe še ňichto ňebal. Rodzini buľi pokope a vecej še bečeľovaľi jeden druhoho. Ňe zato, co ma, aľe zato, že je. A o timto buľi prave šviatki. O pokoju, pochopeňu jeden druhoho, o ľubosci, a ňe o mamoňe."

Za pomoc pri realizovaní programu Vianočné pastorále úprimné poďakovanie patrí starostke obce p. Margite Bartkovej, členom domácej Folklórnej skupiny Jarina, všetkým folklórnym kolektívom, ktoré prispeli k udržaniu a zachovaniu prekrásnych vianočných zvykov, lebo vďaka nim sa uchovávajú a odovzdávajú pre budúce generácie. Pracovníkom Regionálneho osvetového strediska v Trebišove, všetkým, ktorí aj napriek svojím povinnostiam si našli čas a pomohli zabezpečiť túto peknú akciu.

Text a foto: Gabriela Cibáková, 076 12 Kuzmice 180

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH JURAJA PECNIKA

Ved sa tie Cereny

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV