3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Kubiš zdôraznil význam charty regionálnych a menšinových jazykov
Kubiš zdôraznil význam charty regionálnych a menšinových jazykov

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Kubiš zdôraznil význam charty regionálnych a menšinových jazykov

02. 03. 2008

Bratislava 29. februára (TASR) - Minister zahraničných vecí a súčasný predseda Výboru ministrov Rady Európy Ján Kubiš zdôraznil význam medzinárodne dôležitého nástroja rady - Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov pri príležitosti 10. výročia nadobudnutia jej platnosti, ktoré bude 1. marca.

"Ochrana historických regionálnych alebo menšinových jazykov Európy prispieva k zachovaniu a rozvoju kultúrneho bohatstva, tradícií a spoločného európskeho kultúrneho dedičstva," vysvetlil minister. Zároveň poukázal na hodnoty kultúrnej prepojenosti a viacjazyčnosti a pripomenul, že podľa charty by ochrana a podpora regionálnych alebo menšinových jazykov nemala byť na úkor oficiálnych jazykov a potreby ich učenia.

V rámci predsedníctva SR vo Výbore ministrov Rady Európy sa 11. marca 2008 v Štrasburgu uskutoční konferencia k 10. výročiu nadobudnutia platnosti Rámcového dohovoru na ochranu národnostných menšín a spomínanej charty. Oba dokumenty sa vyznačujú niekoľkými podobnosťami, ale každý z nich má iné ciele.

Rámcový dohovor je zameraný na ochranu národnostných menšín, charta zas na ochranu jazykov a kultúrnu rôznorodosť. Konferencia bude fórom na výmenu názorov o oboch nástrojoch a príležitosťou diskutovať o ich úlohe do budúcnosti.

K dnešnému dňu ratifikovalo Európsku chartu regionálnych alebo menšinových jazykov 23 štátov, 10 štátov ju podpísalo. Výbor expertov k charte a výbor ministrov pravidelne monitoruje plnenie záväzkov zmluvných strán tohto dokumentu.

TASR o tom informoval hovorca rezortu Ján Škoda.

29. 2. 2008 16:16:00 | Copyright © TASR 2008
© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Počúvate folklórne rádio Janka Hraška

Fujara

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV