3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Na návšteve Slovákov v Maďarsku
Na návšteve Slovákov v Maďarsku

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Na návšteve Slovákov v Maďarsku

10. 03. 2008
Ečer, Maďarsko

Hlavným cieľom projektu JankoHrasko.sk - studnica slovenského folklóru je prezentácia slovenského folklóru, organizácií a ľudí, ktorí náš folklór a naše tradície udržiavajú a rozvíjajú. Tými, ktorí sa výrazným spôsobom pričiňujú o zachovávanie ale aj popularizáciu našich tradícií sú aj Slováci v zahraničí.

Preto sme s radosťou prijali pozvanie pani Kataríny Királyovej, riaditeľky Slovenského osvetového centra v Budapešti, na návštevu Slovákov v Maďarsku v dňoch 26. až 28. februára 2008. 

Na návštevu Slovákov v Maďarsku sme sa vybrali (Ľudka Hricková a ja) v spoločnosti pani Katky - organizátorky návštevy.

Keďže Ľudka prišla až z Margecian (malebná dedinka na dolnom Spiši - teda aj moja rodná) vyzdvihol som ju aj s pani Katkou v blízkosti železničnej stanice v Bratislave.

Hneď po zvítaní sme nabalili veci do auta a vybrali sme sa do Maďarska. Pred hranicami (teda už nehranicami) sme sa ešte rozhodli posilniť v Reštaurácii SĽUK v Rusovskom parku. Všetko by bolo super... joj len keby prevádzkovateľ obliekol tu celkom sympatickú čašníčku do niektorého z krojov. Tak by nám určite ešte lepšie chutili tie rôzne špeciality kuchyne.

Ludka, Ondrej a KatkaPo občerstvení sme sa naložili do auta a nasadili smer Budapešť  a Ečer. Po malých problémoch s kúpením diaľničnej známky sme sa dostali za Rajkou na diaľnicu a upaľovali sme si to v krásnom počasí a ešte krajšej diaľnici do dedinky Ečer a počúvali sme veľmi zaujímavé rozprávanie o živote Slovákov v Maďarsku od pani Katky (ľutujem, že som to nenatočil - bola by to pekná relácia v našom rádiu - ale snáď na budúce). 

Približne okolo 18:00 hod sme dorazili do obce Ečer (Ecser). Privítal nás pán Ondrej Csaba Aszódi, ktorý je spolu s Piroskom Harazinom autorom knihy Starodávny Ečer, knihy plnej krásnych vyznaní lásky, obdivu a úcty k tradíciám a životu staroečerčanov, Slovákov.

Hneď po stretnutí a zoznámení sme sa vybrali na návštevu Obecného domu ale to si už pozrite na tomto videu:

[[YoutubeVideo?file=JSMdIGLsi1c]]

Čo bolo ďalej ..., s kým sme sa stretli ..., s kým urobili rozhovory ... to zistíte keď si vypočujete v utorok 11. marca 2008 reláciu Beťariny Janka Hraška o 19:30 hod.

A že sa máte na čo tešiť to vám odkazujú pani Katka, Ľudka a Jožo.

Zapojte sa do súťaže o Knihu Starodávny Ečer.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan Ambroz

Trnky, trnky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV