3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Tradičné ozdoby šikovnej Mlynčanky J. Pauleňákovej
Tradičné ozdoby šikovnej Mlynčanky J. Pauleňákovej

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Tradičné ozdoby šikovnej Mlynčanky J. Pauleňákovej

12. 03. 2008

Mlynčanka (Maďarsko) Juliana Pauleňáková, rod. Genská zhotovuje veľmi zaujímavé kraslice...

Na Veľkú noc sa dievčatá od nepamäti začínajú pripravovať už niekoľko dní, ba i týždňov pred jarnými sviatkami. Pod Pilíšom si týždeň pred veľkým sviatkom, na Kvetnú nedeľu, 10- až 12-ročné dievčatá ozdobili stužkami vetvu bahniatok a vybrali sa po dedine vyvolávať nové leto. Chodili z domu do domu a spievali. Za spev dostali vajcia, z ktorých potom pripravili kraslice pre šibačov. Mlynčanka teta Juliana Pauleňáková, rod. Genská zhotovuje veľmi zaujímavé kraslice.

- Podobne zdobené vajíčka som vídavala u svojej starej matere. Od koho ste sa ich naučili robiť?

- Od svojej mamy. Pamätám sa, ako ich v čase môjho detstva nosieval otec do neďalekého Verešváru predávať tamojším Švábom. Mama ich vyzdobila a otec predal. Čo nám zostalo, to sme porozdávali rodine.

- Mnohí sa v Mlynkoch zaoberali zdobením kraslíc?

- Samozrejme, robil to každý, kto mal šikovné ruky a fantáziu..

Mlynčanka Juliana Pauleňáková- Koľko vás bolo v rodine, že si mamka našla čas aj na  takúto prácu?

- Boli sme štyria: tri dievčatá a jeden chlapec.

-  Všetky ste sa naučili robiť takéto ozdoby?

- Nie, zaoberám sa tým iba ja..

- Pomáhali ste pri zdobení svojej mame?

- Ani nie, skôr som sa iba prizerala, až neskôr som to aj sama vyskúšala.

- S akými materiálmi pracujete?

- Základom je šašina, ktorá rastie v blízkosti močiarov. Treba ju nechať odstáť, vysušiť, potom očistiť suchú kôru a zostane biela dužina - sitina. Aký je postup práce? Najskôr dôkladne umyjem vajíčko, potom ho na špičke aj na spodku opatrne naklepnem a urobím malé dierky. Obsah vajíčka vyfúknem. Na zdobenie používam lesklé papieriky zo salóniek, podľa možnosti s figúrkami. Zbieram ich už od Vianoc. Poriadne ich vyrovnám a pomocou domáceho lepidla z múky a vody ich nalepím na vajíčko. Takto pripravenú kraslicu oblepím sitinou, teda dužinou zo šašiny. Je to síce "babračka", ale nie sú to čary. Treba k tomu len šikovné ruky, trpezlivosť a fantáziu!

Mlynčanka Juliana Pauleňáková- Chodia za vami aj z dediny, aby ste im pripravili takéto pekné ozdoby?

- Pravdaže, najmä vtáčiky, ktoré robím podobnou technikou a ktoré možno použiť aj ako vianočné ozdoby. Mnohí by si ich chceli odo mňa aj kúpiť. Pred Veľkou nocou ma občas pozývajú do kultúrneho domu, aby som deťom ukázala, ako si môžu urobiť podobné kraslice. Ochotne im to ukážem, aby sa toto umenie zachovalo aj potom, keď my už pominieme. Moja dcéra i vnuk si to už vyskúšali a zdobenie im išlo pekne od ruky.

 Autorka príspevku: Katarína Királyová

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Podrohacska folklorna skupina zo Zuberca

Hej, ja som valach maly

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV