3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Veľký piatok na Zemplíne
Veľký piatok na Zemplíne

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Veľký piatok na Zemplíne

20. 03. 2008

 

 

 

Počas Veľkého piatka platil prísny pôst. Ešte na začiaku 20. storočia sa chodili ľudia skoro ráno umývať k tečúcej vode do potoka. Toto obradné umývanie im malo zabezpečiť dobré zdravie počas celého roka, dievčatám, aby nemali na tvári pehy a deťom i to, aby nemali chrasty.

Cez deň sa ženy venovali príprave veľkonočného jedla - paski. Upiekli veľkonočný koláč, uvarili šunku - šoudru, klobásy pripravili sirec - syr z mlieka a vajec. V neskoršom období piekli aj pulňinu - zmes mäsa, chleba a vajec. V keramických formách upiekli aj veľkonočného baránka, ktorého potom ozdobili sladkou plnkou.

Na Veľký piatok platil zákaz požičiavania čohokoľvek z domu. Gazdovia vrúbľovali ovocné stromky. Znovuzvolený obecný pastier (voľba bola na Nový rok) dostával z každého domu, z ktorého mal pásť dobytok, misu múky, dve vajíčka a peniaze.

(Zdroj: Tradičná ľudová kultúra obce Zámutov, Štefan a Peter Kocákovci)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Kandracovci

Ach mamičko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV