3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Samospráva Mlynkov rozhodla o vysťahovaní kancelárie Slovákov
Samospráva Mlynkov rozhodla o vysťahovaní kancelárie Slovákov

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Samospráva Mlynkov rozhodla o vysťahovaní kancelárie Slovákov

26. 03. 2008

Slovenský dom v MlynkochVažení čiatatelia JankoHrasko.sk,

pravdepodobne ste už zaregistrovali mediálne informácie o udalostiach v obci Mlynky v Maďarsku. Vzhľadom na to, že ide o problém našich rodákov, priateľov a tiež milovníkov slovenského folklóru a ľudových tradícií, dovoľujeme si vám sprostredkovať článok, ktorý sumarizuje danú situáciu.

Za informácie ďakujeme našim priateľom z redakcie Ľudových novín z Maďarska.

Aj takýmto spôsobom chceme Slovákom v Mlynkoch prejaviť našu podporu.

Prejavte aj vy svoj názor v komentároch.

Samospráva Mlynkov rozhodla o vysťahovaní kancelárie Slovákov 

Poslanci samosprávy obce Mlynky 25. marca väčšinou hlasov rozhodli o tom, že zo Slovenského domu vysťahujú kanceláriu, v ktorej sídlia Slovenská samospráva v Mlynkoch a Združenie a regionálne kultúrne stredisko pilíšskych Slovákov.

Za návrh hlasovalo šesť poslancov, proti boli dvaja, a dvaja poslanci sa odmietli zúčastniť hlasovania. Samosprávy sa budú musieť do 1. apríla presťahovať do obnovených náhradných priestorov bytu v základnej škole. Slováci v búrlivej diskusii zastupiteľstva namietali, že obecnej samospráve ide o rozdelenie Slovákov, ktorých tri združenia budú môcť naďalej zostať v Slovenskom dome. Vyše 10 rokov totiž fungovali všetky slovenské organizácie pod jednou strechou v centrálnej časti obce. Podľa niektorých názorov ide o kroky smerujúce k asimilácii Slovákov v obci, kde sa 55 percent obyvateľov hlási k slovenskej národnosti. Ide z tohto pohľadu o „najslovenskejšiu" obec v Maďarsku. Obecná samospráva chce uvedené priestory využívať pre protokolárne účely obce, ale aj prítomných menšín. „Stalo sa to, čo očakávala ZRKSPS, v diskusii o návrhu mi nedali poslanci ani možnosť, aby som povedal postoj združenia. Budeme volať každého, koho môžeme. Oni si doteraz mysleli, že sme hľadali pomoc zo Slovenska. Doteraz sme nehľadali, ale teraz sme nútení. A keď treba, pôjdeme až do Štrasburgu. Aj tak im nenecháme, aby nám to zobrali," povedal po hlasovaní pre TASR predseda ZRKSPS Jozef Havelka. „Domnievam sa, že samospráva sa rozhodla na základe rozumných argumentov, že ponúkla takú možnosť, ktorú nemožno umiestniť na citové základy," povedal starosta Mlynkov József Lendvai TASR. Podľa jeho slov ide iba o premenu určitej funkcie a nie o vysťahovanie slovenskej samosprávy. „Nejde o vysťahovanie, určité funkcie bude môcť naďalej slovenská samospráva v tej kancelárii vykonávať. Oni sa však kŕčovite držia súčasného status quo, ktorý však nerieši problémy samosprávy. Tá má aj iné úlohy, nielen úlohy súvisiace s národnosťami, ale záujmy všetkých občanov obce," dodal starosta. Obavy zo zhoršenia vzťahov Slovákov a Maďarov v obci Lendvai nemá. „Dúfam, že v obci pochopia občania, ktorí ani nevedia o tom, že by bol nejaký problém, že tých niekoľko ľudí, ktorí zneužívajú túto situáciu pre svoje politické ciele, by sa malo zamyslieť nad tým, akú škodu tým spôsobujú Mlynčanom a tunajším národnostiam. Predsedníčka Slovenskej samosprávy v Mlynkoch Marta Demjénová zdôraznila, že právnou cestou sa budú domáhať ochrany svojho majetku. Vyhostenie svojho poslaneckého zboru a ZRKSPS zo Slovenského domu hodnotia predstavitelia Slovákov jednoznačne ako zlomyseľný, diskriminačný a provokujúci protislovenský útok, ktorý nielenže narúša status quo a pokojné spolunažívanie, ale zároveň sa snaží sťažiť prácu slovenských aktivistov a slovenskej samosprávy.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jozef Svintek

Rozkazovačky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV