3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Javorová húžva v Sarajeve
Javorová húžva v Sarajeve

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Javorová húžva v Sarajeve

26. 03. 2008

Javorová húžva v SarajeveČlenovia fujarového tria Javorová húžva a ďalší z Priechoda, Lúk pod Makytou Michal Filo, Daniel Mudrak, Ján Kulfas, Pavol Majerík, Miroslav a Paľo Štefanikovi v minulých dňoch (14-16. marca 2008) vystúpili na festivale Sarajevská zima v Sarajeve (Bosna a Hercegovina). Po namáhavej ceste, trvajúcej 13 hodín cez cesty a necesty nás privítal pekný deň v Sarajeve, meste ktoré bolo poškodené nezmyselnými bojmi.

Pred Sarajevom nás čakal zástupca veľvyslanectva Slovenskej republiky, ktorý nás doviedol priamo na veľvyslanectvo, kde nás už čakali pracovníci veľvyslanectva.

Javorová húžva v SarajeveSamozrejme, privítanie na veľvyslanectve bolo mimoriadne srdečné, nechýbala ako už to býva harmonika a k tomu naše pekné piesne. V popoludňajších hodinách sme si pozreli koncertnú sálu, urobili sme skúšku programu, uložili nástroje a po návrate na hotel sme sa pripravili na večerné vystúpenie. Chlapci svojim spevom a hrou na fujaru, gajdy a trombity uchvátili obecenstvo, museli opakovať záver programu. Po ukončení predstavenia sme boli pozvaní na malú recepciu, ktorá sa vďaka našej harmonike a spevu zmenila na poriadnú slovenskú zábavu, spojenú so spevom i tancom.

Cesta na hotel viedla mestom a pešou zónou Sarajeva. Nezabudli sme so sebou zobrať harmoniku a ako správni mládenci išli sme spievajúci po meste. V ľuďoch, ktorých sme stretávali to vyvolalo neskutočné emócie, niektorí začali tancovať, spievali s nami a vypytovali sa odkiaľ sme to prišli v takých krásnych krojoch. Tie naše kroje, harmonika a náš spev vyvolal v ľuďoch, ktorí sú poznačení vojnovými udalosťami, uvoľnenie, ako keby sa opäť narodili. Neskutočný pocit súdržnosti s týmito ľudmi vyvolala naša hudba a spev. Toto sme nikde takto nezažili.
Nezabudli sme navštíviť tržnicu, kde sme si pokúpili suveníry, hostitelia nám ukázali mesto, ktoré sa znovu buduje a opravuje.

Javorová húžva v SarajeveDeprimujúco na nás zapôsobilo množstvo cintorínov, kde spia svoj večný spánok mladí i starší obyvatelia, ktorí padli počas bojov.

Po dlhej ceste sme dorazili v nedeľu ráno späť k našim rodinám.

Musíme poďakovať hlavnému organizátorovi, pánovi Pavlovi Milecovi z veľvyslanectva, ktorý zorganizoval celú akciu a taktiež sponzorom, ktorí nám pomohli uskutočniť túto cestu.

Zapísal: Anton Kudják

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SPOLOK SKUSENYCH SPEVUL

01

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV