3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Hľadajme čo nás spája, nie rozdeľuje
Hľadajme čo nás spája, nie rozdeľuje

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Hľadajme čo nás spája, nie rozdeľuje

06. 05. 2008

32 detí a mládeže z ABC Centra voľného času z Prešova so žiakmi zo ZŠ Májového námestia v Prešove sa v nedeľu 27.4. vrátili z Poľska, z oblasti PCIM pri Krakowe. FS Rozmarija a hudobná kapela Májový úsmev odštartovali prvý medzinárodný projekt pod názvom „Hľadajme čo nás spája, nie rozdeľuje" spolu s dvoma Gymnáziami v poľskom okrese Pcim a jazzovou kapelou z tejto oblasti Pit Band.

Cieľom tohoto projektu je ukázať deťom, čo dokážu, ak ich dospelí podporia v ich talente. Spolu pripravili koncert, v ktorom chcú ukázať na oboch stranách, že dobrá hudba spája ľudí bez ohľadu na národnosť, vek a hudobný žáner. Projekt začal koncertmi pre deti v Poľsku a prehupol do druhej polovice, kedy si program mohli pozrieť deti na SOU Stavebnom v Prešove.

Okrem prezentovania folklóru, popu a jazzu študenti týchto škôl absolvujú aj hodiny slovenského jazyka, poľského jazyka a šarišského nárečia.

Prešovský študenti už mali možnosť zažiť atmosféru v najkrajšom regióne Poľska „województwo Malopolskie", kde navštívili Krakow a najslávnejší zámok poľskej histórie Wawel (zámok slávnych panovníkov) spolu s centrom mesta a najznámejším Mariánskym kostolom. Prešli aj Ojcowsky národný park, kde sa nachádza menšia kópia Wawelu - Pieskový zámok - najkrajší zámok známej historickej Jantárovej obchodnej cesty, ktorá prehádzala aj cez mesto Prešov. Taktiež mohli vidieť jaskyňu Lapietka, ktorá vošla do histórie tým, že sa v nej prechodne skrýval poľský kráľ pred českým. Mládež si pozrela aj mestečko Myšlenice a podtatranské mestečko Zakopané s prekrásnou tatranskou scenériou z druhej strany Tatier.

Mládež bývala po rodinách v malebných horských dedinkách Trzebunia a Pcim, aby trošku bližšie spoznala jazyk a spôsoby rodinného života a stravu v Poľsku. Počas štyroch dní nadviazali deti veľmi rýchlo blízke a priateľské kontakty a poľské rodiny ich prijali za svoje.

Od 14. mája bude poľská delegácia spolu s mládežou z tejto oblasti spoznávať opačnú stranu - Prešov a šarišský región, so všetkými jeho zvykmi a pulzujúcim životom. Tu budú ďalej spolu hľadať, čo nás všetkých spája.

V každej oblasti, či už kultúrnej, vzdelávacej a poznávacej, sa hľadajú formy, ktoré zblížia všetkých účastníkov projektu. Veríme, že ich Prešov nesklame. A touto formou môžu organizátori tohto projektu Mgr.Ľubomír Hanušín, Mgr.Dana Kovalčiková za ABC CVČ a Mgr.Danka Štucková, Mgr.Andrea Maľarová a Mgr.Václav Kostúň prispieť k dosiahnutiu titulu "Prešov - Európskeho mesto kultúry".

Projekt "Hľadáme, čo nás spája, nie rozdeľuje" sa uskutočnuje pod záštitou primátora okresu Pcim a za podpory Komunitnej nadácie v Prešove a Msú v Prešove.

Text a Foto: Mgr. Dana Kovalčiková


Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Sestry Jencové

Pod oblačkom želeny mageran

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV