3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Zvyky na Žofiu
Zvyky na Žofiu

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Zvyky na Žofiu

14. 05. 2008

"Žofia víno popíja a dobré ľany dáva."
Tento deň ľudia považovali za najvhodnejší na siatie ľanu a konopí, ktoré mali byť husté a dlhé ako vraj boli vlasy Žofie. Bolo preto prirodzené, že už samotné siatie sprevádzali rôzne magické úkony. 

V Závadke odporúčali zabaliť do plátna mačku, inde zas pred siatím sa obzerali na vysoký vrch alebo aspoň na strom, aby narástol vysoký ľan. V Hruštíne radili, aby sa manželia na Žofiu povadili, lebo čím väčšia je zvada, tým vyšší bude ľan. V niektorých obciach sa rozsievač pred prácou napil silnej pálenky, aby bol ľan pevný. Varili sa aj čo najdlhšie rezance, aby aj ľan narástol dlhý, alebo sa ľudia kotuľali po poli, aby mali nielen pevný a veľký ľan, le aj dobré semeno na olej.

V okolí Prievidze radili vojakom, aby sa v noci z 15. na 16. mája kotúľali po zarosenej tráve. Vraj muži, ktorí tak urobili, mali vyjsť z boja bez zranenia, pretože sa im guľky vyhýbali.

O týchto úkonoch a mnohom inom Vám vo štvrtok 15. mája o 19:30 hod. v Beťarinách folklórneho rádia Janka Hraška porozpráva moderátorka Ľudka Hricková.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Anka Poracova

Salena ja bula; Nevidala bi ja se

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV