3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Rodinné zvyky, krstiny
Rodinné zvyky, krstiny

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Rodinné zvyky, krstiny

03. 04. 2008

Osud človeka bol podľa ľudových predstáv určený už pri jeho narodení. Predvídali sa najdôležitejšie udalosti v jeho živote, preto sa sústredil už okolo tehotnej ženy celý rad opatrení a úkonov, ktoré mali zabezpečiť šťastný príchod dieťaťa na svet a postarať sa o jeho život.

Žena, ktorá bola v druhom stave, nesmela vychádzať sama na pole, pozerať do studne, pískať a podobne.
Hneď po narodení pôrodná baba dieťa požehnala a pripravila mu kúpeľ z hrachoviny a z ovsenej slamy. Dieťa položili na vrece múky, aby bolo bohaté a do ruky mu dávali rôzne pracovné nástroje, ktoré mali privodiť schopnosti dieťaťa pre zamestnanie.

Veľká dôležitosť sa pripisovala aj času a obdobiu, v ktorom sa dieťa narodilo. Kým dieťa nebolo pokrstené mali nad ním moc zlé sily. Preto kropili kolísku svätenou vodou a zakrývali mu tvár plienkou, aby ho chránili pred urieknutím. Napr. do roka sa dieťa nesmelo vidieť v zrkadle, pretože by sa dieťa nenaučilo rozprávať, nesmeli mu strihať vlasy, lebo by ostalo nemé.

O výbere krstných rodičov pre dieťa sa rozhodli rodičia, už pred jeho narodením. Ponúknuté kmotorstvo sa nesmelo odmietnuť.

Urýchleniu krstu napomáhali aj ďalšie povery. Na krst niesla dieťa kmotra, spolu s ňou aj babica a kmotor ich čakal v kostole. Rodičia sa krstu nezúčastňovali. Pri odchode do kostola kmotra hovorila: "Berieme Vám pohanča a prinesieme Vám kresťana." Po príchode (pri vstupe do domu) hovorili: "Odniesli sme pohanča, priniesli sme kresťana." Po týchto slovách položili dieťa pod stôl. Dvihnúť ho mal otec, čím ho uznal za svoje a prijal do rodiny.

Pieseň na krstinách:

Na peci majeran a pod pecom poper ,
bol si mi frajerom, teraz si mi kmoter.

Už sme sa najedli , už sme sa napili ,
už sme kmoterkovi chlapca pokrstili.

Pan kmotor vesely a kmotrička plače,
že sme jej pojedli z komory koláče.

Ej pošol kmoter s kmotru do haja na hubi,
ej mne še vera tota robota neľubi,
ej, začal kmoter s kmotru v haju hubi zbirac,
ej začal kmoter kmotre hore kabat dzvihac.

Ku krstinám sa viazali ďalšie povery ako napr.: ak vybraté peniaze niekto rýchlo spočítal, dieťa malo skoro hovoriť, nedopité poháre boli predzvesťou, že deti osirejú, rozliatý nápoj znamenal ďalšie krstiny atď.

Keď malo dieťaťa jeden rok navštívilo krstných rodičov (niekde sa to volá "KRIŽMO).

Zdroj: Zvyky a tradície Slovenska

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Taskovci

Zasumnela zelena dubrava

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV