3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Rozprávanie o zvykoch v období Turíc
Rozprávanie o zvykoch v období Turíc

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Rozprávanie o zvykoch v období Turíc

29. 04. 2008

Zeleň a rozkvitnuté kvety sú charakteristické pre tradície a obyčaje v období Turíc.Dodnes je v tomto období rozšírené stavanie májov - osekaných vysokých stromov; briez, niekde tiež smrekov, bohato vyzdobených farebnými mašľami. Máje sa stavali pred domy, kde mali dievku na vydaj, ale tiež jeden spoločný pre celú dedinu do centra obce.

Zaujímavou obyčajou v tomto období je aj predturíčné čistenie prameňov a studničiek. Dávna tradícia hovorí, že kto pred Turícami vyčistí čo len jedinú studničku alebo horský pramienok, bude sa po celý nasledujúci rok tešiť za odmenu dobrému zdraviu a zabudne, čo je bolesť hlavy. Rozšíreným zvykom bývala aj voľba turíčneho kráľa, niekde voľba mládeneckého richtára a voľba turíčnej kráľovničky.

O týchto zvykoch a obyčajoch v období Turíc vám porozpráva Ľudka Hricková v utorok (dnes) 29.4.2008 od 19:30 hod. v relácii Beťariny.

Preto sa nalaďte na folklór a vypočujte si zaujímavé rozprávanie.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Lubomir Paricka

Oj,pomaly,ovecky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV