3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Kto postúpil na Šaffovu ostrohu z Detvy
Kto postúpil na Šaffovu ostrohu z Detvy

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Kto postúpil na Šaffovu ostrohu z Detvy

24. 04. 2008
Stredné Slovensko

Šaffova ostroha - DetvaV obci Dlhé Klčovo na východnom Slovensku sa pred 101 rokmi (23.3.1907) narodil jeden z chýrnych tanečníkov Zemplína Juraj Šaffa. Svojím cifrovaným zemplínskym čardášom preslávil nielen rodnú obec, ale i Slovensko. Charakteristika jeho tanca spočívala v jedinečných cifrách a čapášoch.

V tejto jeho rodnej obci sa každoročne koná súťaž O Šaffovu ostrohu, ktorá v krátkej dobe prerástla hranice kraja a rozšírila sa na celé Slovensko, ba zúčastňujú sa jej aj tanečníci z okolitých krajín -Česko, Poľsko, Maďarsko a Ukrajina- a dnes bezpochyby patrí medzi folklórne súťaže zvučného mena a veľkého významu.

V sobotu podvečer 19.4.2008 sa skončila vo veľkej sále Kultúrneho centra A. Sládkoviča v Detve Krajská súťažná prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Šaffova ostroha 2008, ktorej hlavným organizátorom bolo Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene. Tohtoročná súťažná prehliadka bola zastúpená len v štyroch kategóriách.

Odborná porota v zložení choreograf, pedagóg Konzervatória MB v Banskej Bystrici - Mgr. art. Martin Urban, choreografka FS Váh v Liptovskom Mikuláši - Mária Palasthyová a predseda poroty - pracovník Národného osvetového centra v Bratislave, predseda Folklórnej únie na Slovensku - Štefan Zima po dôkladnom zvážení odporučila na Celoslovenskú súťažnú prehliadku sólistov tanečníkov v ľudovom tanci ŠAFFOVA OSTROHA 2008, ktorá sa bude konať v Dlhom Klčove 24. - 25. mája 2008 :

  • Kategória B - Citácia tanca tanečníka nad 60 rokov alebo interpreta zo „Zlatého fondu". Vek súťažiacich od 16 do 60 rokov a predloženie videozáznamu citovaného pôvodného nositeľa: Ján Matuška z Detvy a Tomáš Fekiač z Detvy
  • Kategória C - Tanečníci od 16 do 35 rokov - voľný výber tanca: Peter Babic Detvy a Erik Cupci z Očovej
  • Kategória D - Tanečníci od 35 do 60 rokov - voľný výber tanca: Ján Chabada a Slávka Chabadová z Očovej
  • Kategória G - tanečníci od 12 do 16 rokov: Milan Suja a Ivana Palúšová z Detvy

Tanečníkov v súťažnom boji sprevádzala ľudová hudba FS Podpoľanec pod vedením Dominika Václava, ľudová hudba DFSk Očovan z Očovej pod vedením Jána Čiefa a ľudová hudba DFS Slniečko z Detvy. Sprievodné slovo mala Veronika Fekiačová a svojimi tancami prehliadku spestril folklórny súbor Podpoľanec z Detvy. Po odovzdaní cien víťazom sa uskutočnil seminár, ktorého sa zúčastnili všetci účinkujúci Šaffovej ostrohy. Tu členovia poroty rozoberali jednotlivé tance súťažiacich.
Všetkým postupujúcim želáme, aby čo najlepšie reprezentovali náš stredoslovenský kraj a domov si doniesli víťazné trofeje.

Text, foto: Adela Hlauková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Kopaničiar

Hore háj, dole háj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV