3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Turíce, zvyky a obyčaje na Zemplíne
Turíce, zvyky a obyčaje na Zemplíne

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Turíce, zvyky a obyčaje na Zemplíne

29. 04. 2008

Zvyky počas Turíc na ZemplíneHneď po Veľkonočných sviatkoch sa začali na poliach jarné poľnohospodárske práce. Táto skutočnosť a najmä zaneprázdnenosť ľudí značne ovplyvnila ľudové obyčaje. Neboli už také bohaté ako v zimnom a jarnom období. Podobne ako v jarnom aj v letnom obyčajovom cykle dominovala zeleň. Sviatkami zelene boli cirkevné sviatky svätého Ducha - Turíce (na Zemplíne Rusadľe) v poradí tretie z významných náboženských sviatkov. Na počesť týchto sviatkov si ľudia ozdobovali svoje príbytky, vstupné brány do dvora, domy i hospodárske budovy zelenými lipovými alebo agátovými vetvičkami, ktoré mali ochranný význam, t. j. mali chrániť pred nečistými silami. Lipový list na vetvičkách mal symbolizovať ohnivé jazyky nad hlavami apoštolov po zoslaní svätého Ducha na nich po „nanebovstúpení" Ježiša Krista.

Na východnom Slovensku v noci zo soboty na turičnú nedeľu dávali mládenci svojím vyvoleným na dom alebo do plota ozdobné stromčeky - maje. Najčastejšie to boli borovice - sosni alebo brezy vyzdobené stužkami - pantľičkami a ružami rôznych farieb z krepového papiera. Ak o niektoré dievča mal záujem aj iný mládenec, stávalo sa, že ak prišiel k domu svojej vyvolenej a zistil, že jej už niekto postavil máj - založil maja, vyhodil ho. Na toto isté miesto dal svoj stromček. Bolo zvykom, že mládenci si svoje máje po celú noc strážili. Starým dievkam mládenci zakladali jalovec - fijomak. Cez celú noc bolo v dedine rušno a veselo. Niektoré dievčatá svojich mládencov za túto službu aj pohostili. V neskoršom období sa tento zvyk presunul k dátumu prvého mája. Táto tradícia májov sa zachovala dodnes. V nedeľu poobede sa obyčajne poriadala rusadeľna zabava.

Pani Horváthová uvádza v knihe Rok vo zvykoch nášho ľudu uvádza, že stavanie májov má svoje hlboké korene. Už v antike sa stavali stromčeky pred kostol, pred domy a mali ochrannú funkciu. Tento zvyk neskôr nadobudol význam znaku záujmu o dievča alebo prejavu náklonnosti k nej.

Zdroj: Tradičná ľudová kultúra obce Zámutov, Štefan Kocák a Peter Kocák

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Furmane Trebisov

17.Co se cerveneje-Mila moja jaka si

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV