3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Myslíme vôbec na deti?
Myslíme vôbec na deti?

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Myslíme vôbec na deti?

15. 07. 2008

"Čo s deťmi na festivale?" Myslím, že toto je otázka, ktorú si kladie veľa rodičov, keď rozmýšľajú, či ísť, či neísť na ten alebo henten festival. A veľakrát sa rozhodnú ostať doma práve kvôli svojim ratolestiam.

Organizátori festivalov si málokedy kladú otázku, čo majú/môžu robiť deti počas dňa, keď ešte nebežia programy, resp. zabúdajú, že deti nevydržia dlho sedieť na jednom mieste a mnoho vystúpení, v ktorých sa dospelí vyžívajú, je pre deti nezáživných. Potom to končí tak, že sa deti len ponevierajú, sú mrzuté, nudia sa. A mnoho rodičov siahne k možnosti, ktorá sa im možno ani nepáči, ale sa ponúka ako jediné riešenie: ísť s deťmi na kolotoč. Tých totiž z roka na rok na festivaloch pribúda.

Preto sa pýtam, prečo nepribúda aj detských dielní, organizovaných detských dvorov plných hier a súťaží, gazdovských dvorov so zvieratkami, na ktoré sa deti môžu prísť pozrieť, prípadne sa povoziť na koníkovi či voze ťahanom takým koňom?? Prečo sa na každom festivale koná škola tanca pre dospelých, ale len veľmi zriedkavo škola tanca pre deti? Prečo sa zabúda na to, že práve tieto deti budú (alebo aj nebudú) našimi pokračovateľmi, nasledujúcimi nositeľmi tradícií, budúcnosť nášho folklóru?? Prečo sa tak málo venujeme deťom?

A nech mi nikto nevraví, že na to nie sú peniaze. Je veľa ľudí, ktorí by sa deťom na festivaloch venovali zadarmo a ešte aj s radosťou. Tak ako to bolo napríklad tentokrát na Detve. Hoci zo začiatku s problémami (nemali sme k dispozícii ani jeden stôl či stoličku) sa Detský dvor rozbehol a zamestnal na kratšiu či dlhšiu chvíľku veľa detí. Tie mohli pri remeselných stoloch paličkovať, vytvárať ozdoby z drôtu i vyrezávať postavičky. No a v kútiku Janka Hraška si mohli farbičkami, kriedami, či prírodnými materiálmi vymaľovať obrázok, porovnať vzory, ktoré sa tvorili kreslením na drevo i zasúťažiť si v nosení vody v lyžičke, či v tancovaní so zviazanými nohami. Skoro celý čas im pri tom na malom javisku tancovali a spievali deti z DFS Ratolesť, ktoré podchvíľou na javisko volali svojich rovesníkov a učili ich Klobúkový a iné tanečné hry.

Detí k nám do Detského dvora prišlo dosť a všetkým sme určite spríjemnili deň i spravili radosť. Tak ako samozrejme aj ony nám :)

Obrázky, ktoré nám deti nakreslili, sme využili i do našej súťaže "Janko Hraško očami detí".

Všetky obrázky i fotky z Detského dvora na Detve, ktoré máme k dispozícii, si môžete pozrieť v tejto prezentácii. Ak máte fotky, ktoré nám viete poskytnúť, budeme radi.Andrejko pomaľoval aj seba

Aj keď obrázkov je veľa a všetky sú svojim spôsobom krásne - a pri niektorých som až zírala, aké talentované deti vo vymýšľaní a tieňovaní dokážu byť - cien máme len 5+1. Odmeníme teda tieto deti:

  • Miška Rosičová z Košíc, 4-ročná, ktorá nám obrázok poslala ako prvá a domaľovala aj zátišie :)
  • Katka Šulajová z Detvy, 8-ročná, ktorá pri kreslení použila len prírodné materiály
  • Liana Mesíková z Kriváňa, 5-ročná, ktorá pri kreslení kombinovala kriedy i farbičky
  • Veronika Harvánková z Bytče, 4-ročná, ktorá skoro vôbec nevyšla za okraj Janka Hraška :)
  • Andrej Drugda z Detvy, 7-ročný, ktorý okrem Janka Hraška pomaľoval aj celého seba :)
  • a nakoniec Jozef Borák z Detvy, 12-ročný, ktorý nám namaľoval priam umelecké dielo. Vzhľadom na jeho vek mu neposielame tak ako ostatným drevený podstavec na farbičky, ale CD z našej kolekcie.

Všetkym deťom ďakujem za účasť a blahoželám k ich nádherným výtvorom :)

Fotky: Pavel Albert a redakcia

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Jastrabcan Sarisske Jastrabie

Ideme preľetime

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV