3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Spomienka na kamarátov z Hriňovej
Spomienka na kamarátov z Hriňovej

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Imro Oravec (Imi)

Imi K folklóru som pričuchol v roku 1973 v súbore Dargov kde som tančil 12 rokov. Od roku 2003 účinkujem v seniorskom kolektíve Omladina. Obľubujem región Detvy, asi v minulom živote som tam žil. Hudba a pesničky sa mi páčia z celého Slovenska....

Spomienka na kamarátov z Hriňovej

16. 07. 2008

Miesto tragédie Hriňovčanov"Mati moja mati, môj korienčok zlatý, keď sa pominiete, koho budem mati..." do dnešného dňa táto pesnička evokuje u mňa náladu a pocity zo vzhliadnutého koncertu, ktorý prebiehal ako spomienka na obete tragédie hriňovského folklórneho súboru, počas Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve.

Celé toto podujatie vo mne zanechalo silný emotívny dojem, o ktorom je veľmi ťažko hovoriť a nie to ešte písať. Keď som sa popri clivých melódiách speváckej skupiny zadíval cez slzy do klenby detvianskeho kostola, na maľby svätých, ako keby tam boli všetci tí čo umreli pri tejto tragédii, ako keby nám všetkým tam zhora vraveli ďakujeme Vám, že si na nás tak krásne spomínate a také nádherné piesne spievate. Dominikove husle pri každom ťahu sláčikom mi vyvolávali zimomriavky po celom tele, clivé melódie hudby a spevu nikoho nenechali vlažným. Videl som po celej muzike ako tento koncert prežíva. Atmosféra kostola bola úžasná, prestal som sa hýbať aby som ani pohybom nenarušil tklivé piesne, zrazu som nerozumel odkiaľ je toľko smútočných piesní ospevujúcich žiaľ a smútok všetkých vôkol nás. A opäť ma zamrazilo a oči sa zaleskli, keď jedna zo spievajúcich dievčin oblečená v prekrásnom kroji, sa prihovorila pozostalým slovami ktoré som si síce nazapamätal, ale ešte stále ich pociťujem ako krásnu spomienku na tých ktorí boli medzi nami.

Je koniec, koncertu aký som ešte nezažil. Tlieskam, všetci okolo mňa tlieskajú, slzy vysychajú a ja pozerám do klenby kostola. Už tam nie sú vyleteli do neba, do nášho folklórneho neba, v ktorom sa raz stretneme. Daj nám Pán Boh šťastie, aby už žiaden folklorista neodišiel z našej rodiny tragicky, alebo nešťastnou náhodou.

"Mati moja mati, môj korienčok zlatý keď sa pominiete, keď sa pominiete koho budem mati." Stále mi táto pieseň zneje a zážitok z koncertu ma hreje na duši aj na srdiečku.

Imrich Oravec z Omladiny

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FSk Bukovina Sečovska Polianka

Nepudzem ja do Polanki sluzic

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV