3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Reportáž z 10. ročníka celoslovenskej prehliadky fujerášov
Reportáž  z 10. ročníka celoslovenskej prehliadky fujerášov

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Reportáž z 10. ročníka celoslovenskej prehliadky fujerášov

22. 07. 2008

Už po 10.krát sa stretli pod Poľanou vo svojskej dedine Korytárky fujeráši z celého Slovenska, aby vzdali hold fujare, ktorá bez pochýb patrí do slovenského, ale i európskeho inštrumentára a po nedávnom zapísaní do nehmotného kultúrneho dedičstva aj vo svetovom meradle.
Dvojdňový festival sa začal v sobotu o 15:00 v Dome kultúry v Korytárkach, kedže ešte nie je dokončený nový amfiteáter, programom Romana Malatinca - Kamaráti moji - pozdravy priateľov, v ktorom sa okrem fujerášov predstavil Fs Podpoľanec, Fs Vranovčan a Fs Malé Zálesi z Luhačovíc( Česká Rep.)
Po programe bol priestor na ochutnanie guľáša, pivka a pozretie si remeselnikov, ktorí mali svoje stánky okolo kultúrneho domu.
Ďalší program začal o 19:00 - Spomienky starých nôt fujár - spomienky na starých majstrov. Tento program režíroval aj sprevádzal pán Kočík, jeho spomienky boli venované chýrnemu fujaristovy z Detvy, pánovi Hanuskovi. V programe okrem fujaristov, Podpoľanca, Vranovčanu vystúpil Temperament orchestra spolu so speváčkou slečnou Spodniakovou zo Stožku.
Po skončení sa začala poriadna ľudová zábava, kedy nás zabával Temperament orchestra.

Nedeľa sa začala slávnostnou svätou omšou, po ktorej nasledoval krásny, dojímavý program - Fujarová motlitba. Fujeráši sa doslovne predbiehali medzi sebou, kto vylúdi clivejšiu, smutnejšiu pesničku. V kostole ešte zahral sólo - Paganini - na cimbal Mgr.Art Martin Budinský, k tomu zahral a samozrejme aj zaspieval Vranovčan. Keď na konci všetci zaspievali Pápežskú hymnu, všimol som si, ako si niektorí prítomní utierajú slzy kotúľajúce sa po tvári.
Záverečný dvojhodinový program začal o 15:00. Programom sprevádzal chýrny podpoliansky zabávač Martin Kopor. Na fujare, samozrejme okrem iných vynikajúcich fujerášov, sa predstavil predseda VUC BB pán Murgaš. V galaprograme ukázali to najlepšie súbory Vranovčan a Podpoľanec, zahral aj Temperament orkestra a ako bonbónik prišiel Vlado Michalko so svojou tanečnou partnerkou zatancovať rumúnsky cigánsky tanec.

Už teraz sa teším na dalšiu akciu v Korytárkach na jeseň, na Heligonkárov; je prisľúbené, že dovtedy už bude hotový nový amfiteáter.

Text: Jaro Černák

Galériu fotiek si môžete pozrieť na tomto odkaze.  

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Taskovci

Neznáma13

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV