3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  X. Jubilejný ročník MFSF v Rožnove pod Radhoštěm – Jánošíkov Dukát
X. Jubilejný ročník MFSF v Rožnove pod Radhoštěm – Jánošíkov Dukát

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

X. Jubilejný ročník MFSF v Rožnove pod Radhoštěm – Jánošíkov Dukát

09. 08. 2008

Tí, ktorí dali prednosť v prvý augustový víkend Jánošíkovmu dukátu v Rožnove pod Radhoštěm pred Jánošíkovými dňami v Terchovej, či Podroháčskymi folklórnymi slávnosťami v Zuberci, a nešli ani na Folklórne slávnosti pod Kráľovou Hoľou v Liptovskej Tepličke, určite nebanovali. A je jedno, či prišli len na jeden deň, alebo na celý trojdňový festival. Nájsť si tu človek mohol skutočne to, čo ho zaujímalo. Od folklórnych skupín, domácich aj zahraničných, až po profesionálne folklórne telesá. Ale poďme po poriadku.

Piatok patril tradične zahajovaciemu programu, v ktorom sa tento rok predstavili Vojenský folklórny súbor JÁNOŠÍK zo Zvolena a Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ z Brna, teda bývalý Jánošík, z ktorého sa po rozpade Československa stali tieto dve telesá. Po ňom nasledoval program účinkujúcich ľudových hudieb na Jánošíkovom dukáte, ktorý, ako je zvykom, prechádza k voľnej zábave, ktorá tento rok trvala do pol tretej rána.

Prišla sobota a Drevené mestečko sa začalo najprv zapĺňať remeselníkmi, ktorí si rozkladali svoje stánky po celom areáli. Potom prichádzali návštevníci a nakoniec začali pomaly prichádzať aj členovia niektorých folklórnych súborov, ale väčšina sa začala zhromažďovať na námestí v Rožnove pod Radhoštěm, roztancovali celé námestie a pobrali sa v sprievode ako „Rieka radosti" späť do dreveného mestečka, kde sa každý predstavil krátkym vstupom. O pol dvanástej pred obedom sa mali možnosť návštevníci i účinkujúci naučiť niečo z terchovských motívov v malej škole tanca. Veru sme sa tam poriadne zapotili. Dobre padlo osvieženie v hostinci Na posledním groši, kde som do seba naládoval liter kofoly. Akonáhle sa uvoľnilo javisko po škole tanca, každý súbor, či folklórna skupina sa mali možnosť predstaviť postupne na javisku Pod lipou a U rybníčku s dlhším programom.

No v tom čase už začal v komornom amfiteátri program detských folklórnych súborov s názvom „Zahrajme sa". O dve hodiny ich vystriedali národnostné menšiny žijúce v Českej republike, ktoré však nedokončili celý svoj program, pretože sa obloha zatiahla a skropila celý areál asi dvadsaťminútovým výdatným dažďom. Aj sa polemizovalo, ako to bude s ďalšími programami. Nakoniec sa však počasie umúdrilo a mohli začať najzaujímavejšie programy sobotného večera i noci. Program „Od Tatier k Šumave" bol pripravený na motívy rómskej rozprávky o kráľovi a jeho krásnej dcére, ktorú očarovali čarodejnice, a nakoniec sa stala jednou z nich. Tu sa predstavili folklórne súbory z Českej republiky, spracuvávajúce slovenský folklór. O pol ôsmej zaplnili javisko zahraničné krajanské folklórne súbory a ich hostia zo Slovenska.

Komorný amfiteáter v tom čase už bol zaplnený aj po okrajoch, kde už lavice na sedenie neboli, pretože prichádzal súťažný program, v tomto roku VIII. Majstrovstvá Valašského kráľovstva v mútení masla a súťaž Jánošíkovcov „Od buka, do buka". Obe súťaže mali dramatický a vyrovnaný priebeh, ale zvíťaziť nemôžu všetci. V mútení masla si prvenstvo odviezli skúsené súťažiace zo súboru Skejušan z Chomutova a víťazom súťaže Jánošikovcov a družiny sa stal Karol Dohnal. Posledný program sobotného večera bol venovaný jubilejnému X. ročníku Jánošíkovho dukátu a mal prívetivý názov „Jánošík, Jánošík" a bol venovaný zbojníckej tematike, pri vystúpeniach všetkých súborov Jánošík - zo Zvolena, zo Svitu, z Partizánskeho, z Fiľakova doplnených o Senior Jánošík zo Svitu, detský FS Jánošíček z Brna i zbojnícke melódie v podaní DFS Púčik a Kmotričiek z Brna. Aj ústredná melódia piesne Jánošík, Jánošík, kde je tvoj palošík... sa niesla celým programom a ľudia si ju pospevovali aj na druhý deň. Len dvaja pandúri boli nazlostení, že Jánošíka nechytili. Zábava pri muzikách, ktorá potom prepukla v blízkosti krčiem trvala až do skorých ranných hodín prerývaná výdatným dažďom, ale poniektorí vytrvalci išli spať až spolu so svitom slnka nad Rožnovským chotárom.

I nedeľa mala svoje čaro. Počasie sa navyvádzalo v noci, ráno už bolo krásne zaliate slnečnými lúčmi a čakal nás pekný deň. V skorom rannom programe zúčastnených ľudových hudieb „Hrajte mi husličky" niektorí vyzerali ako mátohy od nevyspatosti, ale na krásach melódií z rôznych kútov Slovenska im to rozhodne neubralo. Po obedňajšej pauze sa v komornom amfiteátri predstavili jubilujúce folklórne súbory, súboríky a skupiny. Nuž a o 15-tej hodine začal záverečný Galaprogram s názvom „Z rodného kraja", na ktorom bola na úvod odovzdaná putovná cena festivalu, ktorú si tento rok odniesli speváčky zo speváckej skupiny Kmotričky z Brna. V tomto programe sa napokon predstavili všetky zúčastnené folklórne súbory i tie detské i folklórne skupiny. Ani sme sa nenzadali a bol tu koniec. Na záver ešte riaditeľ festivalu Vlasto Fabišík rozhodil medzi divákov za hrste Jánošíkových dukátov a rozlúčil sa s desiatym ročníkom opäť príjemne stráveného festivalu.
Budem sa spolu s priateľmi tešiť na ten ďalší, ktorý bude štartom do druhej desiatky Medzinárodného festivalu slovenského folklóru Jánošíkov dukát v Rožnove pod Radhoštěm.

A tí, ktorí ste tam neboli, tak sa nadýchajte atmosféry aspon z fotiek, ktoré nájdete v tejto galérii.

Text a foto: Igor Hraško 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Mariana Jareka

Ket som isiel ces ten haj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV