3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Fujary v Čičmanoch
Fujary v Čičmanoch

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Fujary v Čičmanoch

28. 09. 2008

Fujaristi v ČičmanochTak sme dodržali svoje slovo v sobotu sme sa vybrali do Čičmian na v poradí už tretie stretnutie fujaristov z celého Slovenska. Hneď na začiatok pre úplnosť a vyváženie objektívnosti podotknime, že celá paráda sa začala de facto už v piatok večer, kedy sa fujaráši začali schádzať, a naša minivýprava na miesto dorazila až po sobotňajšom programe. To znamená, zmeškali sme viac ako polovicu programu a preto aj tento príspevok je potenciálne polovičatý a ak chcete, berte ho s rezervou. Z vyjadrení návštevníkov, ako aj účinkujúcich a usporiadateľov sa však dalo ľahko vyrozumieť, že náš čiastkový dojem sa zhoduje so všeobecne zdieľaným dojmom z celej akcie. Aký teda bol tento minifestival?

Ak by sme mali tomuto festivalu priradiť len jeden prívlastok, asi by sme povedali, že zo všetkých, ktoré sme toho roku navštívili (dobre, nebolo ich až tak veľa), bol tento najmilší. Dôvodov, prečo to tak bolo, je hneď niekoľko (uvádzam ich v poradí, ako mi napadajú):

Miesto konania

Čičmianske ránoKto aspoň raz v živote navštívil Čičmany, uzná, že je to typ miesta, ktoré vo vás jednoducho musí zanechať dojem. Maľované drevenice, kopce, ovce a všade na vás dýcha čosi, čo inde už nenájdete ani na smetiskách (ktoré sú bohužiaľ na Slovensku až priveľmi často preplnené folklórnymi atefaktmi väčšmi ako múzeá v dedinách, za ktorými sa nachádzajú).

Nemusíme však hovoriť iba o Čičmanoch vo všeobecnosti. Ústredným geografickým bodom stretnutia bolo totiž konkrétne miesto - Dvor Ondreja Gregora. Pekné, hoci neveľké priestranstvo dotvorilo už aj tak malej akcii dokonale komorný, či skôr rodinný ráz. V okruhu zopár metrov bolo všetko potrebné - malé (aj keď v tomto prípade akurátne) pódium, hľadisko zaplnené do akurátneho počtu ľudí, ohnisko s kotlíkovým gulášom, aj teraska s tým správnym občerstvením.

Počasie

Je to možno banalita, ale ak sa obzrieme za posledným týždňom, tak len ťažko rozumom pochopiť, odkiaľ sa na víkend v Čičmanoch vzalo toľko slnka a tepla. Jednoducho nádhera - dokonalé babie leto. Kto sa nepostavil pod miestny známy kopec - Javorinku a nevidel hnať miestneho pastiera ovce po úbočí a Čičmany zaliate jesenným slnkom, nepochopí.

Ľudia

Ľuboš Párička hrá na gajdyA sem patria úplne všetci. Organizátori, účinkujúci aj diváci. Možno si poviete, že na takom malom podujatí sa nedá nič pokaziť, no nebudeme si nič nahovárať - väčšina z nás v živote neusporiadala ani len školský koncert a tí čo to dokázali, vedia, že to vonkoncom nie je také ľahké, ako len nakoniec povedať “stálo to za prd”. Tento festival bol zorganizovaný dobre (vďaka za to patrí najmä hlavným organizátorom Michalovi Filovi a Ďurovi Kudjakovi a potom veľmi dlhému zoznamu ľudí, ktorí sa do toho viac alebo menej vložili). Ale nie o tom chceme. Podstatný bol záverečný dojem. A ten bol veľmi kladný - naozaj rodinný. Od účinkujúcich a ani od organizátorov nás neoddeľoval žiadny múr - ani ľudia s vysielačkami, ani žiadni podivíni v oblekoch a ani nič podobnéZáver festivalu - poďakovanie organizátorov - účinkujúci si v hľadisku pospevovali piesne iných účinkujúcich, jedli s nami guláš alebo nám večer ukázali ako sa duje do fujár. Organizátori taktiež neboli schovaní sa žiadnym inštitucionálnym oparom, ale boli to naozaj praví otcovia akcie - a tak sa starali aj o svojich návštevníkov, ako aj o podujatie samotné. Občerstvenie v podobe chutného ovčieho syra, ktoré ľudia dostali zadarmo priamo v hľadisku, bolo iba milou čerešničkou na torte. (Prihrejme si tu aj trochu vlastnej polievočky a dodajme, že nedeľňajším programom ľudí nonšalatne a vtipne previedol náš Igor Hraško.)

Mohlo to byť lepšie?

FS Očovan tancujePoďme teraz k negatívam. Vyhrňme rukávy a... Nie, vážne, asi by sme ich veľa nenašli - osobne mi napadá len jedno - nedeľný program mohol začať možno trochu neskôr a neskôr aj skončiť, keďže nedeľa je vďačným dňom na organizovanie výletov a festival tak možno mohlo navštíviť viac ľudí z okolia, no keďže sa oficiálny program končil už okolo jednej a ľudia zvyknú chodiť na nedeľné prechádzky zväčša až po obligátnom nedeľnom rezníku, nemuselo to každému zapasovať. Ale to je skôr námet na premýšľanie a možné vylepšenie, než kritika.

Na záver

Viem, veľa sme toho nepovedali o samotnom obsahu festivalu - nespomenuli sme ani konkrétnych účinkujúcich a ani sme nepovedali, ktorému z nich to nie celkom vyšlo, či ktorý z nich bol úplný kráľ fujár a ani sme vám neprezradili pikošky o tom, koho krpce lietali najvyššie. To sme však ani nechceli, pretože to si môžete pozrieť na plagáte a nakoniec aj vypočuť na našom rádiu (záznamov sme nahrali viac ako dosť). Chceli sme vám sprostredkovať dojmy, ktoré sme tam nadobudli my - obyčajné folklórne uchá. Tento festival aj tak nebol o predvádzaní sa, pompénznych plochách, ani o masovom zápolení v opíjaní sa, či o najdrahších folklórnych súboroch. Bol to jednoducho veľmi milý malý festivalík.

 

Napísal: Milan
Nafotil: Igor
Nad všetkým dohliadal: Jozef

 

Pozn.: Okrem záznamov, ktoré odvysielame v rádiu, vám v priebehu najbližších dní taktiež sprístupnime galériu ďalších fotografií z tohto pekného podujatia. Týmto vás takisto vyzývame, aby ste sa aj vy zapojili. Ak ste sa Stretnutia fujaristov zúčastnili, pošlite nám svoje fotografie a podeľte sa so svojimi dojmami a zážitkami v komentároch.

Dôležité odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH JURAJA PECNIKA

Vrcharsky orchester a Robert Puskar

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV