3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pri kúpe koňa na jarmoku odjakživa platilo: Čo dá nevesta, dá aj ženích
Pri kúpe koňa na jarmoku odjakživa platilo: Čo dá nevesta, dá aj ženích

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Pri kúpe koňa na jarmoku odjakživa platilo: Čo dá nevesta, dá aj ženích

13. 09. 2008

XVII. ročník tradičného brezovského jarmoku pripravilo mesto Brezová pod Bradlom v dňoch 22. - 23. augusta. Bol vyvrcholením početných podujatí tohtoročného Brezovského kultúrneho leta. Brezovčania sa tak po roku opäť zabávali, jedli, pili, nakupovali, stretávali sa so známymi a priateľmi, ale si aj zaspomínali na staré časy...

Na Brezovej jarmek bol,
milý bože, kto tam bol.
Bol tam Martin ze ženu,
kúpel suknu zelenú...

Aj táto ľudová pieseň svedčí o tom, že jarmoky majú na Brezovej dlhú tradíciu. Brezová získala jarmočné právo ešte na začiatku 18. storočia. „Okrem iného bolo zvykom kupovať na jarmokoch aj domáce zvieratá," povedal v úvode podujatia Martin Holdoš predstavujúci brezovského sváka Ragana. „Pri kúpe koní bol zaužívaný takýto postup: Najprv sa gazda dôkladne povypytoval na koňa, pričom sa hneď aj jednali a plieskali si do dlane. Keď sa dojednali, išli koňa ,probovať a keď dobre neťahal, tak ho kupujúci mohol ,odbehnúť, čiže nekúpiť. Keď bol s koňom spokojný, išli gazdovia na oldomáš, kde kupujúci z koňa zaplatil. Pri oldomáši bývalo na jarmokoch zvykom, že čo dá ´,nevesta´, dá aj ,ženích´, teda predávajúci aj kupujúci platili zapíjanie rovnakým dielom. Pri kúpe kravy bol podobný postup. Nebolo však pri tom toľko rečnenia, aj keď tam bola obyčajne aj gazdiná".

Martin Holdoš poprial všetkým ,uzavretie dobrých kšeftov´a dodal: „Ale pozor na burčák, aby ste to neprehnali, lebo burčák móže prehnat vás!" Po týchto slovách otvorila jarmok primátorka mesta Anna Danková.

Brezovský jarmek - remesláSúčasťou jarmoku bola aj prezentácia tradičných brezovských remesiel a zvykov. Brezovské perko, ktorého tradíciu oživila Viera Mikulčíková, vili pre záujemcov aj jej mladšie nasledovníčky. Pradenie na kolovrate, ktoré kedysi patrilo ku každodenným činnostiam v brezovských domácnostiach, predviedla na jarmoku Anna Odnogová. Jozefína Krišková, Anna Chvaštulová a Anna Poliaková predstavili tradičné nástroje a náradie, ktoré sa v domácnostiach používali na rôzne remeselné činnosti. Pritom ponúkali chlieb s masťou a cibuľou, ktorý kedysi neodmysliteľne patril do každodenného jedálnička. Ján Poláček ukazoval zase záujemcom rajtár. Ten sa používal na čistenie vymláteného obilia prúdom vzduchu. Návštevníkov upútali svojou činnosťou aj členky Klubu brezovskej paličkovanej čipky so svojím paličkovaným umením i prácou s paličkami na „babe". Veľa záujemcov sa pristavilo aj pri Jánovi Zemanovi, majstrovi ľudovej umeleckej výroby z Durcovej doliny, aby si pozreli názornú ukážku pletenia košov a iných výrobkov z prútia.
Popri tom sa míňali sa aj ďalšie pochúťky tradičnej brezovskej kuchyne: pečené koláče, buchty, „pagáčky", „kapustnáky", zázvorníky a „zavináky". Najviac záujemcov stálo v rade na brezovské lekvárové „perky" a sBrezovský jarmek - pradenie na kolovratelivkové cestenice, ktoré vo dvore Národného domu Štefánikovho od skorých ranných hodín pripravovali Anna Nováková, Anna Potúčková, Emília Šimková a Zdenka Závodná. A mali sa čo obracať - ani po niekoľkých hodinách neutíchol záujem o tieto výborné jedlá.

Tradičné brezovské špeciality ponúkali aj v reštaurácii U Tvarožkov, ktorá otvorila návštevníkom svoje priestory práve pred rokom. Nechýbal ani jarmočný burčiak, pečená kačka, cigánska či iné jarmočné dobroty.

K dobrej nálade prispelo aj vystúpenie folklórneho súboru Old Stars z Břeclavi, ktorá je partnerským mestom Brezovej od roku 2005. Moravský folklór je známy nielen vyšívanými pestrofarebnými krojmi, ale aj piesňami a tancami, ktoré sú nám, žijúcim v blízkom prihraničnom regióne, veľmi blízke.

Aj keď k jarmoku patrí predovšetkým zábava, ten tohtoročný sa stal príležitosťou na uvedenie knihy spomienok brezovskej rodáčky Oľgy Tvarožkovej Brezová - naša rodná. Na záver hlavného programu sa návštevníkom brezovského jarmoku predstavil aj domáci Folklórny súbor Brezová s Brezovskou muzikou, a tak mohli všetci, ktorých zaujíma folklór, obdivovať brezovské kroje i bohatstvo ľudových piesní a tancov, ktoré súbor uchováva a rozvíja ako naše najvzácnejšie kultúrne dedičstvo.

Jarmočné dni dopĺňalo viacero sprievodných podujatí - šantenie najmenších na nafukovacom hrade, diskotéka pre mládež, koncerty a zábava v Baranci. Pod skalou, dychovka a rad ďalších, rovnako zaujímavých podujatí. Keďže jarmočníkom prialo aj počasie, podarilo sa čo-to predať a nakúpiť, ba podaktorým aj vyhrať pri zlosovaní vstupenky. Nuž a hádam sa naplnilo sa aj prianie sváka Ragana zo začiatku jarmoku.

Zdroj: www.zahorak.sk, V. Cigánková

Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Vazec

Snaztek poletuje

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV