3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Aj Pavol Országh Hviezdoslav by sa potešil
Aj Pavol Országh Hviezdoslav by sa potešil

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Aj Pavol Országh Hviezdoslav by sa potešil

14. 09. 2008
Rabčice

Poslednú augustovú nedeľu zorganizovalo Oravské múzeum, Žilinský samosprávny kraj a obec Rabčice 5. Stretnutie pri Hviezdoslavovej hájovni pod Babou horou a 15. ročník Rabčickej heligónky na Slanej vode v malom amfiteátri pred hájovňou.

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava140 sviečok na torte

„Rok 2008 je pre Oravské múzeum, ktoré patrí medzi najstaršie na Slovensku, veľmi významný, pretože od jeho vzniku ubehlo 140 rokov," povedala v úvodnom príhovore riaditeľka múzea Mária Jagnešáková a spomenula, že pri príležitosti osláv otvorili koncom mája Oravskú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej a neskôr i vernisáž na Oravskom hrade o Wiliamovi Rowlandovi, prvom oravskom lesmajstrov.

Kroj a mobilný telefón

Mladá generácia spod Babej hory napriek dejinnému a technickému pokroku na goralské nárečie, piesne a zvyky nezanevrela. Svedčí o tom aj vysoká účasť mladých talentov na podujatí. Eva Floreková z Námestova, súrodenci Metesovci z Oravskej Polhory, Martin Kolčák z Rabčíc, Ondrej Kovalík z Námestova či Eva Ptačinová z Rabče. To je len pár z množstva mladých účinkujúcich heligónkarov. Folklórny súbor Goralecki z Rabče, tohtoročný nováčik spomedzi detských goralských zoskupení, ale aj dlhoročná stálica, Mladý heligón z Rabčíc. Aj takéto súbory mohli diváci obdivovať na nedeľnom stretnutí pod Babou horou.
Každopádne, na množstve detí v goralských ľudových odevoch by nebolo nič zarážajúce, až kým podchvíľou niektorý chlapec v kroji nevyberie z vrecka mobilný telefón. Až takýto pohľad každého pozorovateľa okamžite vráti do prítomnosti. Jedinečná doba, kde sa stretáva goralský ľudový kroj s mobilným telefónom a inými vymoženosťami 21. storočia!

V Rabčiciach nezaháľajú

5. stretnutie pri Hviezdoslavovej hájovni a 15. ročník  Rabčickej heligónkyPätnásty ročník Rabčickej heligónky odštartoval vedúci skupiny Miroslav Tropek. V tejto obci s budovaním goralskej tradície a nárečia nezaháľajú.

Okrem detskej heligónkarskej skupiny Mladý heligón sa môžu popýšiť aj ženskou speváckou skupinou Rabčičanka, Ľudovou hudbou Jozefa Jagelku, ba aj jednotlivcami ako sú Augustín Korman, či najstarší účinkujúci, 83-ročný Jozef Šubjak. Atmosféru osláv však oživil aj folklórny súbor Zbircok z Poľska, ktorého s Rabčicami spája netradične práve Miroslav Tropek, ktorý Poliakov z druhej strany Babej hory učí hrať na heligónkach.

Spájala ich hájovňa a žena

Tieto slávnosti boli zároveň aj príležitosťou k tomu, aby sa Hornooravci dozvedeli zaujímavé informácie pri návšteve expozície Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy a Mila Urbana.

Hájovňa v Oravskej Polhore (Slaná Voda)Slovenský literárny skvost s názvom Hájnikova žena je krásnym príbehom Miška a Hanky Čajkovcov bojujúcich za svoje šťastie. Málokto však vie, že manželia Čajkovci neboli ani zďaleka iba fikciou vo Hviezdoslavovej hlave. V hájovni pod Babou horou v skutočnosti žili manželia Lachovci a Hviezdoslav ich často navštevoval. Práve hájnik Lach a jeho žena sa stali prototypom rodiny Čajkovej v jeho diele. Zaujímavosťou je, že hájnička Lachová, matka štrnástich detí, bola starou mamou literárneho velikána Mila Urbana. Ten v diele Zelená krv spomína ako jeho „babča" fajčila fajku a žula hrebíčky. Dve významné osobnosti slovenskej literatúry teda spája nielen nádherné miesto, hájovňa, ale aj silná oravská žena. Jednému bola inšpiráciou a druhému starou mamou.

Goralská hymna na záver

Organizátori dali tento rok dôraz nielen na folklórnu, ale aj kultúrnu stránku podujatia. Prešovské bábkové divadlo Babadlo potešilo najmä detských divákov bábkovou hrou s názvom Popolvár.

Okrem domácich spevákov a hudobníkov sa predstavila aj spevácka skupina Kmotry z Detvy, Vladimír Tomčala zo Starej Bystrice a Paľo Liska z Dolnej Strehovej. Na záver podujatia si všetci účastníci a diváci spolu so skupinou Mladý heligón zaspievali goralskú hymnu Goraľu (spustiť hymnu).

Koníky, remeslá aj súťaže

Stretnutie spestrili aj sprievodné atrakcie ako jazda na konských záprahoch, ukážky ľudovej tvorby a remesiel, ale aj súťaž v hode metrovicou a lukostreľbe.

„Za posledných päť rokov sa návštevnosť expozície Hájnikovej ženy zvýšila, čo nás nesmierne teší," zhodnotila riaditeľka Oravského múzea M. Jagnešáková. Oslavy, ktoré začali slávnostnou svätou omšou, sa teda aj vďaka peknému počasiu tešili vysokej účasti a svojou prítomnosťou ich poctila aj poslankyňa NR SR Viera Mazúrová.

Zdroj: Oľga Gluštíková, Orava - regionálny týždenník (www.novinyorava.sk)

Súvisiace odkazy:

Dajte o tomto podujatí vedieť

Pridajte do komentárov odkazy na vaše fotografie z 5. stretnutia pri Hviezdoslavovej hájovni pod Babou horou a 15. ročníka Rabčickej heligónky na Slanej vode, alebo nám ich pošlie na redakcia (zavináč) jankohrasko.sk.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Muzicka

A v nedelu rusadelnu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV