3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Mariánsky podzim
Mariánsky podzim

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Mariánsky podzim

28. 09. 2008

V Mariánskych Lázňach sa tohtoročná folklórna sezóna ukončila IV. ročníkom festivalu s názvom „Mariánsky podzim - folklórní festival v barvách babího léta", ktorý sa konal v dňoch 18.-21.9.2008 v kúpeľnom meste Mariánske Lázne. A že to bola veľkolepá bodka za letom v Karlovarskom kraji, svedčili aj pozvané súbory z Čiernej hory, Litvy, Slovenska a Texasu. Zúčastnili sa samozrejme aj domáce súbory z Čiech a Moravy. Organizátorom tohto festivalu bol folklórny súbor Majránek.

Prvé spoločné vystúpenie bolo v piatok v miestnom divadle, kde každý súbor predviedol to najlepšie zo svojho repertoáru. Najviac divákov zaujali súbory z Čiech, a to konkrétne súbor Cifra a súbor Úsmev, ktorý poňal folklór svojho kraja humorným a trocha netypickým spôsobom.

Sobotňajšie doobedie patrilo sprievodu mestom, no vďaka nevľúdnemu počasiu netrval príliš dlho. Ukončením sprievodu bolo nastúpenie súborov pred Kolonádou, kde sa predstavili krátkymi ukážkami svojho umenia. Doprevádzala ich aj miestna dychová kapela s mažoretkami. V poobedňajšom vystúpení sa na námestí predstavil aj slovenský súbor Rozmarija, ktorý svojimi temperamentnými tancami a pestrými krojmi spríjemnil pomerne chladný a sychravý deň. A aj súbor Majránek rozveselil a roztancoval zmrznutý dav.

Konalo sa aj množstvo sprievodných podujatí a samostatných vystúpení, ktorých bolo žiaľ omnoho viac ako tých spoločných. K takýmto podujatiam patril napríklad Remeselnícky jarmok, Národopisná výstava, či vystúpenia v rôznych hoteloch.

Chýbali nám aj klasické spoločné zábavy a už viackrát spomínané počasie k nám nebolo veľmi vľúdne. No bol to festival a ako na každom, tak aj tu sme našli nových známych, či kamarátov a znova sme spoznali čo to z inej kultúry.


Text a Foto: Edita Borščová (Terka)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH DATELINKA KRIVAN

Hej v tej slatinskej murovanej krcmicke

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV