3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Návraty do nenávratna, alebo ...
Návraty do nenávratna, alebo ...

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Návraty do nenávratna, alebo ...

26. 10. 2008
Bratislava

Je ráno presne 09:55 hodín a ja vstupujem do jedného z bežných panelákov v Bratislave. Stretnutie mám dohodnuté na 10:00 hod. a priznám sa, že meškať si nedovolím ani teoreticky.

Na štvrtom poschodí som zistil, že idem zle. Na piatom už niekto otvára dvere. Asi to bude tam. Rýchlo vybehnem po schodoch a v dverách vidím, áno, je to on.

"Dobrý deň pán Halcin", milo ma privítal pán Juraj Kubánka.

"Vidí ma prvýkrát a hneď ma spoznal?", hovorím si. Až potom mi došlo, že v rukách som stískal plagáty Rádia JankoHraško.sk. Asi som mu pripadal, ako keď neznámi čakajú neznámych na letisku a hľadajú sa cez veľké plagáty s menami tých druhých :).

Kým som sa vydýchal (po tom vybehnutom jednom poschodí :D) aj ma prešla trochu tréma.

Zbojníci na policiNeváhal som a na pozvanie vojsť dnu sme spolu vstúpili do sveta Jánošíka, hôrnych chlapcov a iných zbojníkov, ktorí v tichosti, drevu a obrazom bežnému, viseli alebo len tak postávali po policiach majstrovho bytu. Jánošík, maľovaní zbojníci. Áno, veď tí sú súčasťou mnohých programov, ktoré pán Kubánka zrealizoval. Viete, že boli súčasťou aj jeho záverečnej práce "Povesť o Jánošíkovi a hôrnych chlapcoch", ktorou ukončil štúdium na VŠMÚ v roku 1957?

Po krátkej exkurzii obrazov, plastík a sôch sme sa pohodlne usadili a začali sme rozhovor. Hneď v úvode sme si zaspomínali na skvelého človeka, folkloristu a hudobného pedagóga Alexandra Móžiho. Jeho nedávny odchod bol ešte veľmi čerstvý pre nás oboch. Že chlapi neplačú, tomu neverte.

Juraj Kubánka - veselý rozhovorNáš ďalší rozhovor sa viedol vo veľmi príjemnej atmosfére. Spomienky na mladosť, rodinu a najmä mamičku a na malú sestričku, ktorá nevedela vysloviť Juro a tak vzniklo z toho známe "Ďuso", na rodný kraj (o malej Prahe:) ), ľudí čo formovali názor "Ďusa" Kubánku, ale aj spomienky na Živenu, zakladanie Odzemkárov - Kubánkovcov, Lúčnicu a samozrejme na veľkú šancu v SĽUK-u, na odchod z Lekárskej fakulty a jeden dôležitý list pána Zachara, ale aj rozprávanie o ujovi Šaffovi a mnohých ďalších, ktorých pán Kubánka stretol na svojej životnej púti, vyplnili náš spoločne strávený čas.

Rozhovor:

Časť z nášho spoločného rozhovoru si môžete vypočuť 31.10.2008 o 19:30 hod. na Rádiu JankoHraško.sk. Obaja sa na Vás veľmi tešíme.

Osobné vyznanie:

majster Juraj Kubánka a ja Čas strávený s pánom Jurajom Kubánkom je pre mňa časom nezabudnuteľným. Časom, ktorý väčšina z nás zažíva len málokedy, a o to radšej naň spomíname.

Tento čas bol však aj obohacujúci. Životné a folklórne názory pána Kubánku ma zaujali natoľko, že by som rád takto raz (keď budem mať vnúčatá) vysvetľoval aj ja, prečo sú potrební národní hrdinovia ako symboly slobody pre náš národ, a ešte radšej by som vedel raz tak krásne hovoriť o svojej domovine ako pán Kubánka neuveriteľne krásne rozprával o Liptovských Sliačoch.

Poďakovanie:

"Majstre, ďakujem Vám za možnosť stráviť s Vami tento čas a za možnosť podeliť sa s našimi poslucháčmi o Vaše názory na folklór, život a lásku k rodnej hrudi.
Zároveň mi dovoľte, majstre, ešte raz Vám pri príležitosti Vášho životného jubilea popriať veľa zdravia, šťastia, inšpirácie pre nás mladých a veľa radosti z krásnej ľudovej kultúry, ktorá je tu aj vďaka Vám. Ďakujeme Vám za to, že nás učíte prijímať krásu svetla, ale aj ju rozdávať."

Životné jubileum:

Pán Juraj Kubánka (nar. 31.10.1928, Turí pri Žiline) v tomto roku (2008) oslavuje svoje životné jubileum, 80 rokov. Za tento čas potešil svojou prácou nejednu ľudskú dušu. Jeho folklórne choreografické diela preslávili Slovensko po celom svete. A tak, ako to napísal vo svojej knihe "Návraty do nenávratna", jeho život bol a je v prvom rade o ľuďoch, ktorých v živote stretával, ľuďoch výnimočných svojimi vlastnosťami, a to tak kladnými, ako aj zápornými, rečou veľkého slovenského barda A. Sládkoviča, o ľuďoch špatno-krásnych.

Štátne vyznamenanie:

Dňa 1.9.2008 pri príležitosti Dňa Ústavy Slovenskej republiky odovzdal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič štátne vyznamenanie Jurajovi Kubánkovi, dlhoročnému choreografovi profesionálneho folklórneho súboru SĽUK za zásluhy o rozvoj slovenskej ľudovej kultúry a umenia.

Galéria fotografií:

Pridajte aj vy svoje footografie s pánom Kubánkom. Pošlite nám ich na redakcia@jankohrasko.sk. 

Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Skalican

Kucharenky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV