3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Nôty v dreve ukryté
Nôty v dreve ukryté

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Nôty v dreve ukryté

21. 10. 2008

Mladý remeselníkV prekrásnu októbrovú nedeľu sa v Nimnických kúpeľoch konalo malé, ale milé podujatie. Stretli sa tu výrobcovia ľudových výrobkov i hudobných nástrojov no i muzikanti inštrumentalisti a speváci. V priestoroch samotných kúpeľov sa od rána rozložili aj zo svojimi výrobkami najskôr remeselníci, ktorí predvádzali aj vlastnoručnú výrobu svojich diel. Medzi nimi boli Ľubomír Párička z Martina (píšťalky, gajdy, fujary), Bartolomej Gernát so sovjim vnukom z Turzovky (trombity, fujary, gajdy, píšťalky), Jozef Mikulášek z Hlohovca a Janko Šulík z Dolného Trhovišťa (fujary, píšťalky). Návštevníci i kúpeľný hostia tak mali možnosť priamo v kúpeľoch privoňať k čistému materiálu našej prírody - k drevu. A drevo vlastne spájalo aj všetkých ďalších účinkujúcich, ktorí sa predstavili v popoludňajšom programe, pretože v ňom boli a sú „ukryté nôty", ktoré dokáže šikovný muzikant odovzdať všetkým poslucháčom navôkol. Kto všetko a z čoho vylúdil prekrásne tóny našich ľudových piesní na pódiu spoločenskej sály Balneoterapie Nimnických kúpeľov?

TrombitášV úvode všetkých hostí privítali tóny našej kráľovnej slovenských ľudových hudobných nástrojov - fujary, doprevádzanej trúbením trombity, v podaní Palka Štefánika a spomínaných fujaristov: Jána Šulíka, Jozefa Mikuláška, Ľubomíra Janeca, Ľubomíra Páričku, Bartolomeja Gernáta, Igor Hraška a Romana Bienika. Potom sa postupne predstavovali aj ďalší muzikanti aj na iných nástrojoch, Rudolf Repáč z Nimnice na ústnych harmonikách, Ľubomír Párička s gajdami, i Bartolomej Gernát zahral na gajdách a spolu s vnukom aj na trombitách a píšťalkách. Predviedli sa aj bratia Štefánikovci zo svojimi kamarátmi na trombitách, zaspievali si vedno s heligónkou a ozembuchom, či při píšťalkách a fujarke. Igor Hraško si zapískal na svojej fujarke - valaške, zaspieval popri píšťalke - koncovke i zahral na ústnej harmonike. Prekrásnym spestrením programu sólistov inštrumentalistov však bolo vystúpenie hostí - šiestich heligonkárov z folklórnej skupiny Limbora z Prečína, ľudovej hudby Lachovček z Púchova i skvelej speváčky kysuckých piesní Helenky Záhradníkovej, doprevádzanej na píšťalkách a gajdách Romanom Bienikom, ktorý zároveň aj celý program poučne i zábavne moderoval.

FujaristiZo spokojných pohľadov divákov usudzujem, že sa im celý koncert veľmi páčil, lebo ani odísť sa im po skončení nechcelo. Nuž, opäť sa raz podarilo do netradičného prostredia priniesť kus našej dedovizne, našich prekrásnych piesní i zvuku našich ľudových hudobných nástrojov a stretnúť sa s priateľmi, ktorí sa snažia, aby takúto radosť, mohli i naďalej odovzdávať nastupujúcim generáciám. Budeme organizátorom držať palce, aby sa im i ten ďalší - tretí ročník podarilo zorganizovať pre potešenie kúpeľných hostí i návštevníkov Nimnických kúpeľov a i takouto formou prispieť k rozširovaniu našich ľudových tradícií.

Súvisiace linky:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Radosník Záhorce

Nepójdem do domu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV