3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Na kysuckej svadbe
Na kysuckej svadbe

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Na kysuckej svadbe

21. 10. 2008

Drevenica„Bola láska bola, pokiaľ svadba bola, svadba pominula, láska sa rozplynula..."

Výšivka s týmito slovami zdobí dreveničku v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Práve slovo svadba sa 17.8.2008 vo Vychylovke obracalo zo všetkých strán. Nečudo. Veď sa tu konala „Svadba na Kysuciach".

Poďakovanie za výchovu, prosba o odpustenie, slzy, rozlúčka, požehnanie od rodičov ... to všetko bolo súčasťou tradičnej odobierky, ktorá sa konala v rodnom dome nevesty.

Svadobný sprievodSvadobný sprievod, na čele ktorého kráčali nevesta so ženíchom, sa pomaly vlnil po chodníku smerom ku kaplnke. Miestami pripomínal ozdobnú stuhu na nevestinej parte. Partu zdobí rozmarín - symbol lásky a vernosti, sprievod bol "povyšívaný" krásnymi krojmi svadobčanov a vyfarbený ešte krajšími ľudovými piesňami. K sprievodu, ktorý smeroval na slávnostnú bohoslužbu som sa spolu s ostatnými návštevníkmi pripojila i ja so svojou staršou dcérkou /mladšiu premohol na parkovisku spánkový deficit - pozn. autor./  pod holým nebom dala priestor vnímať a precítiť tento deň nielen očami ale aj srdcom.

VeselicaAko sa na pravú svadbu patrí, nechýbala veselica. Tentokrát v podobe tanečných a speváckych vystúpení ľudových súborov: FS Kysucký Lieskovec - Pytačky, FS Rudina - Biely tanec, Rozlúčka s dievčaťom, FS Staškov - Vítanie mladého pána, FS Čierne - Čerňanská svadba, FS Goral - Goralská svadba.

Myslím si, že zámer organizátorov priblížiť nám „skutočnú kysuckú svadbu" sa vydaril. Dôkazom toho boli okrem potlesku i úsmev a spokojnosť na tvárach návštevníkov.

Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Furmane Trebisov

15.V hlibokej doline-Mila moja

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV