3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Skromný človek so zlatými rukami, Katarína Bednárová
Skromný človek so zlatými rukami, Katarína Bednárová

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Skromný človek so zlatými rukami, Katarína Bednárová

30. 10. 2008

Milí folkloristi, už tu na stránkach niekoľkokrát prebehlo čosi o Vajnoroch – o krásnych výšivkách, o nárečí, o reportáži, ktorú s Jožkom Halcinom plánujeme … a áno, ja, vaša krsná maci, som Vajnoráčka. A veru ma o to viac mrzí, že som to práve ja, ktorá vám bude písať o zlatých vajnorských rukách, ktoré nám odišli do nenávratna...

Ruky obyčajnej dedinskej ženy, ktorá sa narodila pred 86. rokmi vo Vajnoroch a prežila tu celý svoj život. Bola jedna z posledných, ktorá aj vo všedný deň chodila oblečená v tradičnom odeve, ľahko ste ju teda na ulici spoznali. Okrem práce na poli či vo vinohrade stihli jej ruky za celý čas vytvoriť kopec maľovanej, ale najmä vyšívanej krásy – veď ručné práce ju na miestnej ľudovej škole vyučovala Katarína Brúderová! Dôkazom sú nástenné maľby vo vajnorskom kostole a ľudovom dome, obrazy maľované a vyšívané pre rodinu, známych, aj menej známych, najmä pri životných jubileách a slávnostných príležitostiach (svadby, promócie a pod.), bežné domáce textílie, krojové súčasti či sakrálne rúcha, ktoré nájdete nielen u nás vo vajnorskom kostole a po Slovensku, ale po celom svete. Všetko, čo vzišlo z jej rúk, pokladala za normálne, za súčasť svojho života, vyšívala a maľovala pre radosť a dôležité pre ňu bolo, že sa jej veci páčili ľuďom, pre ktorých boli vytvorené.

Skromný človek so zlatými rukami, Katarína Bednárová. Zomrela 27. 10. 2008.

V mene folklórneho rádia Janka Hraška úprimnú sústrasť smútiacej rodine.

 

PS: Poznáte porekadlo „čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra“? V tomto prípade to platí dvojnásobne … toľko som odkladala návštevu u tety Kataríny, aby som sa s ňou poradila o vajnorských ornamentoch, až … som ju nestihla. A aj preto sa budem biť za dedičstvo, ktoré nám tu ona a jej podobné ženičky zanechávajú. Nuž, vážení, pokračujme a majme sa folklórne.

Text: Renáta Slune - Krsná

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH KANDRACOVCI

Pobanuješ mila

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV