3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Skromný človek so zlatými rukami, Katarína Bednárová
Skromný človek so zlatými rukami, Katarína Bednárová

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Skromný človek so zlatými rukami, Katarína Bednárová

30. 10. 2008

Milí folkloristi, už tu na stránkach niekoľkokrát prebehlo čosi o Vajnoroch – o krásnych výšivkách, o nárečí, o reportáži, ktorú s Jožkom Halcinom plánujeme … a áno, ja, vaša krsná maci, som Vajnoráčka. A veru ma o to viac mrzí, že som to práve ja, ktorá vám bude písať o zlatých vajnorských rukách, ktoré nám odišli do nenávratna...

Ruky obyčajnej dedinskej ženy, ktorá sa narodila pred 86. rokmi vo Vajnoroch a prežila tu celý svoj život. Bola jedna z posledných, ktorá aj vo všedný deň chodila oblečená v tradičnom odeve, ľahko ste ju teda na ulici spoznali. Okrem práce na poli či vo vinohrade stihli jej ruky za celý čas vytvoriť kopec maľovanej, ale najmä vyšívanej krásy – veď ručné práce ju na miestnej ľudovej škole vyučovala Katarína Brúderová! Dôkazom sú nástenné maľby vo vajnorskom kostole a ľudovom dome, obrazy maľované a vyšívané pre rodinu, známych, aj menej známych, najmä pri životných jubileách a slávnostných príležitostiach (svadby, promócie a pod.), bežné domáce textílie, krojové súčasti či sakrálne rúcha, ktoré nájdete nielen u nás vo vajnorskom kostole a po Slovensku, ale po celom svete. Všetko, čo vzišlo z jej rúk, pokladala za normálne, za súčasť svojho života, vyšívala a maľovala pre radosť a dôležité pre ňu bolo, že sa jej veci páčili ľuďom, pre ktorých boli vytvorené.

Skromný človek so zlatými rukami, Katarína Bednárová. Zomrela 27. 10. 2008.

V mene folklórneho rádia Janka Hraška úprimnú sústrasť smútiacej rodine.

 

PS: Poznáte porekadlo „čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra“? V tomto prípade to platí dvojnásobne … toľko som odkladala návštevu u tety Kataríny, aby som sa s ňou poradila o vajnorských ornamentoch, až … som ju nestihla. A aj preto sa budem biť za dedičstvo, ktoré nám tu ona a jej podobné ženičky zanechávajú. Nuž, vážení, pokračujme a majme sa folklórne.

Text: Renáta Slune - Krsná

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

OLUN

(06) Za tyma nasima humny

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV