3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jubilujúca Lúčnica oslavuje
Jubilujúca Lúčnica oslavuje

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Jubilujúca Lúčnica oslavuje

21. 11. 2008

V tomto roku (2008) je to už 60 rokov, odkedy sa skupina nadšených mladých ľudí, združená v Národopisnej skupine Živeny, po prvý raz verejne predstavila svojim umením pred širokým publikom so samostatným programom. Stalo sa tak na Slovanskej poľnohospodárskej výstave v Prahe v roku 1948. Toto mimoriadne úspešné vystúpenie dalo základ vzniku jedného z najúspešnejších umeleckých telies celej povojnovej histórie našej krajiny - Umeleckému súboru Lúčnica. Od tej doby až po súčasnosť sa v jeho radoch vystriedalo už vyše dve tisíc členov - tanečníkov, spevákov, hudobníkov, choreografov, dirigentov, hudobných skladateľov, scénografov, ale aj kostymérok, výtvarných návrhárov i administratívnych a technických pracovníkov. Títo všetci sa veľkou mierou svojho nadšenia, talentu, ale i veľkej pracovitosti a zodpovednosti, zaslúžili o vytvorenie fenoménu, aký nemá obdobu v celej histórii slovenskej kultúry a ktorý nesie poetické slovenské meno Lúčnica.

Už 60 rokov: 

Umelecký súbor Lúčnica za 60 rokov svojej existencie, prostredníctvom umeleckých tvorcov, ktorí pre ňu jednotlivé hudobné a tanečné kompozície vytvárali, ako aj prostredníctvom svojich vynikajúcich interpretov, vytvoril a medzinárodne spropagoval originálne slovenské národné umenie. Ide o jedinečnú, výsostne domácu, slovenskú umeleckú tvorbu, ktorú s obrovským úspechom prijali diváci nielen doma, ale aj na najprestížnejších pódiách vyše 50-ich štátov všetkých kontinentov celého sveta. Svojou mimoriadnou kvalitou a originalitou dokázala Lúčnica vo svete zarezonovať tak, že je zaraďovaná publikom, kritikmi i medzinárodnými agentúrami medzi najlepšie súbory vo svojom odbore na svete. Svojim umením a kvalitou sa stala jedným z najvýznamnejších kultúrnych veľvyslancov našej krajiny a o Slovensku, jeho ľuďoch i kultúre, dokázala vypovedať medzinárodne zrozumiteľným jazykom, ktorý nikde nepotreboval tlmočníka a predsa prezentoval o Slovensku to najkrajšie.

Prof. Štefan Nosáľ: 

Štefan Nosáľ - Vandrovačka Janka Hraška do Východnej po Magna Via

Umeleckým vedúcim a hlavným choreografom Lúčnice, je takmer už od jej počiatkov, Prof. Štefan Nosáľ. Okrem pôsobenia v Lúčnici bol zároveň dlhé roky vedúcim Tanečnej katedry Vysokej školy múzických umení a ako hosťujúci choreograf pôsobil aj v mnohých domácich i zahraničných súboroch. Za svoje umelecké dielo a pedagogickú činnosť bol ocenený najvyššími štátnymi vyznamenaniami doma a mnohými cenami i vo svete. Prof. Nosáľ je mimoriadna osobnosť a veľký umelec, ktorý dosiahol vďaka svojej originálnej tvorbe, postavenej na základoch slovenskej ľudovej kultúry, obrovské úspechy doma i v zahraničí. Svoje choreografie prepracoval svojou umeleckou výpoveďou na takú úroveň, že sa stali národným umením. Umením na jednej strane pokorným, ktoré s úctou pristupuje k národným tradíciám, ktoré nič nestráca zo svojej autenticity, no zároveň je vysoko profesionálne a mimoriadne náročné na interpretáciu. Umením, ktoré nezľavuje nič z najvyšších nárokov, ktoré ale zostáva zároveň komunikatívne až do takej miery, že ho s úžasným úspechom a odozvou vníma publikum všetkých sociálnych vrstiev doma i vo svete. Prvotriedne choreografie, tanečný temperament, strhujúce výkony, výborná hudba a nádherná výtvarná i estetická stránka predstavení Lúčnice, to sú hlavné atribúty predstavení tohto umeleckého súboru a väčšinou už pri prvom stretnutí veľmi príjemné a pozitívne dojmy. Medzinárodná komunikatívnosť predstavení zaručuje vždy aj veľký úspech, a to aj v krajinách veľmi vzdialených od Slovenska, či Európy, kde všade je Lúčnica vnímaná ako moderné a veľmi originálne umenie.

Kritiky: 

Lúčnica

V krajinách, kde je slovenská národná kultúra len málo známa, či prezentovaná, uverejňujú najväčšie svetové noviny nadšené kritiky na vystúpenia Lúčnice. „The New York Times", „The China Post", „Frankfurter Allgemeine", alebo „The Canberra Times", hovoria vždy o výnimočnom profesionálnom výkone a o jednotke medzi tanečnými súbormi. Veľmi originálnu kritiku, ktorá bola uverejnená v novinách „La Marseillaise", dostala Lúčnica za svoje vystúpenie na medzinárodnom tanečnom festivale vo Francúzsku. Po sérii úspešných vystúpení ju titulovali ako „Rolling Stones folklóru".

Jubilejný program: 

Premiéra a následné predstavenia jubilejného tanečného programu k 60. výročiu Lúčnice sa uskutočnia v dňoch od 21. novembra do 1. decembra 2008 v Bratislave, vo veľkej sále Istropolisu. S jubilejným programom vystúpi súbor v decembri ešte v Českej republike, a to v Janáčkovom divadle v Brne a v Divadle Hybernia v Prahe.

Spevácky zbor Lúčnica, po úspešnom účinkovaní v Taliansku a v Českej republike vystúpi na festivale BHS, kde vo festivalovej premiére uvedie skladbu Requiem od Domenica Cimarosu, ktorú pred časom nahral na CD. Spoluprácu na tomto mimoriadnom projekte prijali hviezdy operného neba - sopranistka Adriana Kučerová, ktorá nahrala svoj part na CD a ktorú v rámci koncertu BHS nahradí Katarína Štúrová, ďalej mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista - Ľudovít Ludha a basista Gustáv Beláček. Sprievodným orchestrom na CD, ako aj na koncerte v rámci BHS je komorný orchester mesta Bratislavy - Cappella Istropolitana, pod vedením amerického dirigenta Kirka Trevora. Spevácky zbor Lúčnica predvedie pod vedením svojej zbormajsterky Eleny Matušovej aj dva koncerty s programom špeciálne pripraveným k oslave 60-ročného jubilea Lúčnice. Oba odznejú vo veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, prvý 26.11. 2008 o 19-tej hodine a druhý 29.11. 2008 o 15-tej hodine.

Vystúpenia k veľkému jubileu v novembri, kde sa s tanečným súborom po 40 rokoch spolu na jednom javisku objaví i spevácky zbor, budú retrospektívou 60 ročnej bohatej histórie Lúčnice, čiastočne spracovaného do moderného, multimediálneho prevedenia.

Budúcnosť: 

A ďalšie plány? Po Vianociach odchádza tanečný súbor na zájazd do Talianska, kde reprezentačnými vystúpeniami ozdobí predstavenia silvestrovskej noci i Nového roka. Vo februári 2009 odlieta potom tanečný súbor i s orchestrom Zlaté husle na reprezentačný zájazd do Egypta, kde vystúpi so svojim programom v operných domoch v Káhire a Alexandrii. Po návrate z Egypta nasleduje v marci 2009 veľké turné v Mexiku, kde sa uskutoční štrnásť predstavení v najväčších mestách a divadlách tejto krajiny. V máji a júni 2009 nasledujú už tradičné vystúpenia doma na Slovensku, vrátane veľkých domácich festivalov. Týmito predstaveniami na najväčších slovenských scénach uzatvorí Lúčnica oslavy svojho 60-ročného jubilea.

Autor: Mgr. Marián Turner, riaditeľ Umeleckého súboru Lúčnica

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Miroslava Dudíka

Ej,_srdénko_moje

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV