3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Advent sa začína
Advent sa začína

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Advent sa začína

30. 11. 2008

Adventné obdobie ľudstvo oslavuje už od 7. storočia nášho letopočtu. Začína sa štyri nedele pred Štedrým dňom a práve na Štedrý deň končí. Samotné slovíčko „advent" znamená v preklade príchod. Symbolizuje zrodenie Ježiška. Každá nedeľa v období adventu má svoj špecifický význam.

V nedeľu 30. novembra sa začína v cirkvi advent - očakávanie Spasiteľovho príchodu. Čakanie na Vianoce symbolizujú adventné vence. Každú zo štyroch adventných nedieľ sa na venci zapáli svieca.

Práve 30. novembra podľa pranostík sneh, ktorý napadol na Ondreja, dlho leží, len na Gregora do potoka beží.

V deň Ondreja bol v minulosti zákaz priadok. Tento deň bol predovšetkým bohatý na veštby o vydaji, prostredníctvom určitých magických úkonov. V podvečer sa na dedinách dievčatá zišli v tzv. „kudzeľnej chyži" kde sa v tento večer varili pirohy plnené lístočkami, na ktorých boli napísané mužské mená. Prvý kus, ktorý vyplával na vrch, dievča šikovne otvorilo a prečítalo meno budúceho muža.

Ďalšim magickým  úkonom bolo aj liatie olova cez kľučovú dierku. Podľa formy olova predpovedali zamestnanie, či spoločenské postavenie nádejného manžela.

Jednoduchšie bolo veštenie pomocou polienok dreva. Dievča potajomky nabralo plnú náruč dreva a utekalo sním do „kudzeľnej chyži" kde drevo spočítali. Párny počet znamenal, že ani dievča neostane bez páru. Niekde, večer pred Ondrejom si dievčatá naberali do záster kukuricu a chodili po dedine. Zastavovali sa pred domami, kde bývali mládenci a hádzali ich do okien a čakali na odpoveď. Ak sa z domu ozvalo „Bodaj by si vydala!", dievčatá verili, že sa do roka vydajú.

Na Gemeri sa dievča, ktoré si v tento deň ľahlo spať hladné, usilovalo zobudiť o polnoci. Keď sa jej podarilo a pozrela sa do zrkadla, uvidela v ňom svojho ženícha.

Ďalej to boli rôzne zvyky, ako váľanie plotov, bielenie oblokov vápnom. Aj gazdom chlapci dávali dole brány a odnášali ich do iných dvorov. Zo stodoly vytiahli voz, rozobrali ho a vyniesli na strechu domu, aby ho opäť zložili. Ráno, keď gazdovia vstávali kŕmiť dobytok, nebolo konca-kraja radosti.

„Aký Ondrej, taký všetci svätý."

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Foto: Paľo Štefánik

Spracovala: Ľudmila Hricková

Zaujímavé odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Povazan Povazska Bystrica

Viem ja jednu zahradenku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV