3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Na Štefana - druhý sviatok vianočný
Na Štefana - druhý sviatok vianočný

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Na Štefana - druhý sviatok vianočný

26. 12. 2008

„Keď svätý Štefan blato vyfúkal, bude pekná jar.“

Druhý sviatok vianočný bol deň Štefana. Nevzťahovali sa naň prísne obmedzenia, ako na Štedrý deň, či Božie narodenie. Jeho celková atmosféra bola uvoľnenejšia, veselšia. V tento deň bolo nevyhnutné stúpiť ráno na zem bosý. Zavčasu išli mládenci brodiť kone.  Dievčatá a ženy si namočili nohy vo vode, aby boli celý rok svieže. Ak boli potoky zamrznuté, brodili sa kone i ľudia v snehu. 

V tento deň skoro ráno gazdiné odkladali jedlo, ktoré bolo na stole od Štedrého dňa. Ostal len chlieb a pečivo. Potom pozametali izbu, z ktorej sa od Štedrého dňa ani slamka nesmela vyniesť, pretože by sa z domu vynieslo bohatstvo. Celý december až do prvého vianočného sviatku boli zábavy zakázané, mládež preto využila prvý deň, na ktorý sa už tento zákaz nevzťahoval a na mnohých miestach sa usporadúvala  zábava. 

Na Spiši chodili mládenci na obchôdzku s muzikou, pri ktorej sa zastavili pri každom dome, v ktorom mal niektorý z mládencov svoje dievča. Ak im dievča nevynieslo koláče, alebo peniaz, nesmelo prísť na zábavu. No aj keď prispeli mincou na zábavu, neprišli na ňu s prázdnymi rukami.

V Honte chodili mládenci  „po orechoch“. Na čele sprievodu išiel mládenec richtár s palicou ako odznak svojej hodnosti a kapspu zvanou „visák“. Pred každým domom, v ktorom bolo dievča, sprievod zastal. Mládenci vyniesli von dievča a chvíľu s ním zatancovali. Domáci ich pohostili a odovzdali mládencom lieskové orechy. Keď obišli všetky domy, odobrali sa k mládeneckému richtárovi a pri delení orechov sa radili, ktorý z nich by bol najvhodnejším richtárom na ďalší rok. Jeho povinnosti  boli rozličné. Musel dať izbu pre zábavy dospelej mládeže, prikupoval pálenku. Vzhľadom na jeho povinnosti prichádzali do úvahy len synovia z bohatých gazdovských rodín. Zvolenie za richtára bolo poctou pre celú rodinu. Ešte popoludní na Štefana sa mládenci stretli posledný raz u starého richtára, ktorý ich pohostil. Spolu odišli do domu novozvoleného  richtára, ktorému odstupujúci odovzdal stužkami ozdobenú palicu. Tú sa začala Štefanská zábava.

„V studenom decembri zem snehom pokrytá dáva budúceho roka  hodne žita.“

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Makovica Svidnik

Cervena ruza tulipan

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV