3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vlachovská Gubajka
Vlachovská Gubajka

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Vlachovská Gubajka

26. 12. 2008

Vlachovská Gubajka„Pastieri spievaly nám oznamovaly, že se Ježiš národiv."

Takto spievajú vinšovníci, koledníci po celom svete a oznamujú tú radostnú novinu o narodení Spasiteľa.
Ale spôsob akým to pastieri oznamujú v dedinke Vlachovo (884 obyv.) ležiacej v údolí rieky Slaná pod ospevovaným Stromíšom je na Slovensku určite ojedinelý, ba dovolím si tvrdiť, že originálny.

Prečo originálny?

Deň po Svätej Viliji (Štedrý deň) na prvý sviatok vianočný to vlachovskí bačovia a pastieri z folklórnej skupiny Stromíš oznamujú obyvateľom obce zvolávaním pochôdzkou po obci v tradičných krojoch na stretnutie ku Šetierni pod Strosom, kde sa tradične koná vystúpenie Vlachovská Gubajka na počesť Ježišovho narodenia. Podľa tvrdenia najstarších obyvateľov (aj 90 ročných) Gubajku v rôznych formách robili už ich dedovia. Počas Gubajky sa stretáva celá dedina v podvečer na verejnom priestranstve pri Šetierni pod Strosom (priestor pod vysokou skalou skoro uprostred dediny), kde svorne čakajú na svojich Gubajkárov, ktorí ich nesklamali hádam už viac ako 20 rokov.

Vlachovská GubajkaPastieri prichádzajú za tónov trubača, ktorý stojí na skale nad obcou v tradičných vlachovských krojoch - gubajkách. Prichádzajú každý rok, či je po kolená sneh a či štípe mráz, čo aj klince zo šindľov vyťahuje, zo slovami kolied a zvestí o narodení Spasiteľa.

Na tento kultúrny folklórny program je skutočne radosť pozerať a je jedno či sype sneh či oziabajú uši a nos od nemilosrdného mrazu a nepomáha ani varené víno podávané pre vďačných divákoch. Tohto roku bol program doplnený aj o mini košiar s ovečkami a podával sa čerstvý domáci kravský syr.

Bol to asi 30 min. program, ktorý sa odohrával neďaleko kostola pod holým nebom. Účinkujúcich odmenili domáci obyvatelia ale aj my cezpoľní vďačným potleskom a všetci sme prispeli nejakou tou korunkou do krabičky v snehu na nové mašle a klobúky pre gubajkárov.

Na záver sme si všetci svorne za tónov trubača zaspievali „Tichú noc".

Vlachovskú Gubajku som videl už osem krát a vždy bola originálna. Ak nie krojom či slovami, tak počasím určite :D.

Autor: Jožo Halcin st. (Ringo) z Margecian, dolný Spiš.

Foto: Števo Majerčák Vlachovo.

Podporte prezentáciu folklóruUdržiavate aj Vy podobné zvyky?

Napíšte nám o nich na redakcia(zavináč)jankohrasko.sk.

Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jozef Svintek

Rozkazovačky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV