3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vianočné sviatky - vystúpenie FS Železiar
Vianočné sviatky - vystúpenie FS Železiar

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Imro Oravec (Imi)

Imi K folklóru som pričuchol v roku 1973 v súbore Dargov kde som tančil 12 rokov. Od roku 2003 účinkujem v seniorskom kolektíve Omladina. Obľubujem región Detvy, asi v minulom živote som tam žil. Hudba a pesničky sa mi páčia z celého Slovenska....

Vianočné sviatky - vystúpenie FS Železiar

27. 12. 2008
Košice

Vianočné sviatky v Košiciach sú úchvatné, prechádzka mestom prekrásne vianočne vyzdobenom, každého ľudského tvora prenesie aj pri akomkoľvek vianočnom zhone do pokojnej nálady, presne takej uvoľnenej, aká je príznačná počas Vianočných sviatkov. Začiatok týchto sviatkov umocnilo aj vystúpenie folklórneho súboru Železiar v Štátnom divadle.

Predvianočný koncert, ktorý sa uskutočnil 21. decembra v majestátnej budove divadla, baroková výzdoba divadla znásobila náladu diváka očakávajúceho program špičkového folklórneho telesa. Program sa začal úryvkami tancov nazvanými Muž v tanci. Dievčenské karičky rozkrútili bosé dievčatá tak ako sa to kedysi tancovalo na lúkach šíreho Zemplína pri pasení domácich zvierat. Dievčence karičky točili tak, že keď som privrel oči tak som videl len točiace sa biele koleso. Lem spodníc ozdobovala farebná výšivka, ktorá pri tanci vyzerala akoby lúčne kvety pokyvoval vetrík. Spevácke číslo nás voviedlo na horný Zemplín, boli to spevy dvoj až trojhlasné typicky rusnácke. Speváčky sa nechceli prezentovať len spevom , tak to roztočili v podobnom štýle ako tanečnice. Toto číslo znenazdajky sa premenilo na spoločné vystúpenie speváčok a tanečníc už odetých do pestrých kyjovských krojov. Vo víre sploštených, kruhových a čo ja viem ešte akých slimákov a tanečných útvarov spievalo viac než 20 dievčat spevy, ktoré sa oplatí počúvať aj samotné nie to ešte s tancom. Chcem tým povedať, že v takom tempe tancovať a súčasne spievať je veľký výkon. Táto časť „ Žena v tanci „ končila karičkou s gajdošom.

Podporte prezentáciu folklóruNasleduje časť „ Mužské , ženské a párové tance podľa Vlada Mihalka." Tak Vám poviem milí čitatelia, že túto časť je potrebné vidieť viackrát, pretože po prvý krát neviete kde Vám hlava stojí, je to tak postavená choreografia, že keď sledujete pravú stranu javiska uniká Vám ľavá a naopak. Verbunky z Raslavíc, Zamutova, Krivan a Fintúc prechádzajú do krucených z Raslavíc, Jarovníc, Zamutova až po Krivany, hneď sa objavujú tanečníci v Sečovskej Polianke, vzápätí sme v Nižnom Hrabovci, Kamenica nad Cirochou, Ostrov, to sú verbunky a hneď čardáše z tých istých oblastí. Stačí Vám to vážení? Neviem ako dlho trvalo toto číslo, ale prebehli sme túto oblasť východného Slovenska ako víchor, aj tanečníci tancovali ako diví a z javiska sa na divákov valila jedna veľká vlna tsunami v podobe dynamických východniarskych tancov.

Ďalšou časťou programu je tanec podľa veku a profesie. Pastierske tance z Kokavy nad Rimavicou vystriedal remeselnícky tanec . Vojenský tanec podľa Jána Bihariho ma presvedčil o kvalitách tohto kolektívu, chlapci predviedli čapáše presné, rytmické, postavené v jednom rade, takže každý omyl je zjavný. Tanec bol vytancovaný precízne bolo počuť aj z ohlasu divákov, ktorí si vyžiadali niekoľko prídavkov. Záver tejto časti bol tanec troch generácií. Je čas na prestávku pretože je potrebné si oddýchnuť z tohto množstva speváckych, hudobných a tanečných zážitkov.
Druhá časť programu začala z prostredia valaského a bačovského. Spevy muzikantov len zvýraznili umenie tejto zložky súboru. Všetky tieto zvykoslovné a tanečné čísla pochádzali z oblasti Spiša. Celá táto časť akoby predznamenávala svojím charakterom prichádzajúci čas Vianoc. Záverečný tanec „ Do šaflíka a čardáš „ bol záverečný tanec v peknučkých spišských krojoch a masovým záverom všetkých párov.

Práskanie bičom, začiatok vinšovačiek, ktoré začali najmenšie deti Železiarika boli rozkošné, koledy v podaní týchto začínajúcich umelcov nás divákov preniesli do nálady, ktorá sa vyznačuje pokojom, akousi väčšou úctou človeka k človeku, proste vianočnou náladou, nás detičky a neskôr aj spevácka zložka súboru Železiar donútili vnímať túto nádhernú náladu, ktorá sa chvalabohu opakuje každý rok, núti nás ľudí zamyslieť sa nad ubehnutým rokom, donucuje nás zamýšľať sa nad sebou samým.

Javisko sa ponorilo do šera reflektorov, na pódiu sú už všetci účinkujúci, muzikanti hrajú predohru najznámejšej vianočnej piesne „ Tichá noc...." vstáva celé hľadisko a jemne a dôstojne nôti túto pesničku. Je to krásny záver jedného z mnohých folklórnych predstavení, ktoré sa odohrávajú na viacerých miestach Slovenska v podaní rôznych folklórnych telies.

Nech nás nielen tento čas vianočný, ale akákoľvek príležitosť stretnúť sa medzi sebou milí folkloristi spájala, aby sme k sebe boli tolerantní, ohľaduplní, aby sme sa jednoducho mali radi.

Pokoj ľuďom dobrej vôle.

Váš Imi z Omladiny

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Barvinok Kamienka

Isli kozy poza lozy, A pri korcmi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV