3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Zvyky na Silvestra (31.12.)
Zvyky na Silvestra (31.12.)

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Zvyky na Silvestra (31.12.)

31. 12. 2008

"Magická silvestrovsko-novoročná noc."

Aj posledný deň decembra a roka má svoju tajomnú mágiu. Na vidieku dodnes mnohé rodiny udržiavajú zvyky, ktoré súvisia práve so Silvestrom. Sú to síce menej obradné tradície ako na Štedrý deň, ale predsa sú veľmi podobné čo do zvykov, tak aj v oblasti gastronómie.

Jedálny lístok:

Jedálny lístok býval na sv. Silvestra väčšinou rovnaký ako na Štedrý večer. Zvykom bolo jest o polnoci ovar, krúpy a chren s jablkami pre šťastie. Tento zvyk pochádzal z 19. storočia.

Zvyky

Z predkresťanských dôb u nás pretrvávala obyčaj ľudových veselíc. Na dedinách navštevovali obydlia Ometačky, do čierneho oblečené chudobné ženy. Hlavy mali obviazané bielou šatkou tak, aby nad čelom bola strieška. Ometačky trikrát zaklopali, než vošli. Mlčky pristúpili k šporáku a trikrát ho vymietli so slovami: "V mene Otca, Syna i Ducha svätého". Šporák potom mal v novom roku dobre hriať a na platni sa nič viac nemalo pripáliť. Za prianie všetkého dobrého dostali od gazdinej peňažitý dar.

Podľa ľudovej povery gazdiná nemala počas silvestrovskej noci mať vyvesenú bielizeň, inak by niekto zomrel.

BabenovanieZaujímavými zvykmi boli boli  Kurinovanie a Babenovanie.

Kurinovanie bola vlastne obchôdzka, ktorá súvisela s chovom a rozmnožovaním hydiny.

Babenovanie bolo blahoželanie mládencov na čele s mládeneckým richtárom. Mládenci najprv zaspievali pred domom, z ktorého počas spevu vyšli domáci a pozývali ich dnu. Ak bolo v izbe dievča, tak aj tej zahrali. Za vinšovanie a za tanec s dievčaťom dostali mládenci peniaze a naturálie v podobe orechov, zrna, hrachu, alebo sušených sliviek a pod. Mládenci neskôr naturálie predali a za utŕžené peniaze pripravili zábavu na Troch kráľov.

Tieto zvyky u nás zanikli začiatkom 50-tých rokov.

A prečo práve názov Silvester?

 

Posledný decembrový deň je zasvätený pamiatke pápeža Silvestra I. Bohužiaľ o živote a osude tohto muža, ktorému je zasvätený posledný deň roka, sa veľa správ nedochovalo.

Viete o tom niečo Vy? Aké zvyky udržiavate na Silvestra? Napíšte nám to do komentárov.

 

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Spracovala: Ľudmila Hricková 

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Teplican Liptovska Teplicka

Uz? mi trombjo

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV