3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórne večery v Žiline
Folklórne večery v Žiline

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Folklórne večery v Žiline

04. 03. 2009

V piatok 27. februára večer sme sa partiou folkloristov vybrali z Martina do Žiliny. Konal sa tam ďalší z „Folklórnych večerov“, ktoré sa stali už tradičným stretnutím folkloristov nielen zo Žiliny, ale aj z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Ako som sa neskôr dozvedel, tak v tento večer tam boli fanúšikovia folklóru z Kysúc, Turca (to my), Liptova aj Oravy.

Pred mesiacom som bol na svojom prvom folklórnom večeri (no vtedy nie dlho, lebo som musel ísť skoro domov)  a nakoľko mi tam bolo celkom fajn, tak som sa vybral aj na tento februárový zraz. No teraz som mal so sebou aj reportážny mikrofón a fotoaparát. Pripomenulo mi to stretnutia, aké sa konali v Bratislave (keď som tam pôsobil aktívne) v Klube Lúčnica vždy vo štvrtok, keď sa tam stretli členovia folklórnych súborov, ktorí prichádzali zo svojich „tréningov“, ale aj tí, čo v ten deň necvičili. Prišli len tak, lebo vedeli, že sa bude spievať. A presne takýmto spôsobom je poňaté aj toto podujatie, len záber je o čosi širší a termín (piatok večer) viac vyhovuje z toho pohľadu, že sa na druhý deň nemusí vstávať do práce, či do školy. Aj pole priaznivcov je rozsiahlejšie, pretože na folklórnom večeri v Žiline sú zastúpené rôzne vekové kategórie. Na tomto poslednom to bolo rozpätie od 3-mesčných až po 80-nikov. Tí najmenší však neostali až do záverečnej.

No a čo sa tam vlastne celý čas deje? Prídete do bežného slušného podniku, kde si nájdete miesto (ak neprídete príliš neskoro!) a objednáte si niečo na pitie. Poradie môžete aj zmeniť. Avšak počas cesty ku Vášmu stolu sa zvítate s kamarátmi, prehodíte pár slov a ešte sa pristavíte na pokec, čo je nové. Tak sa zabávate a zrazu sa do jedného kúta nahrnie zopár muzikantov a začnú hrať. Len tak, pre seba, ale aj do nálady. Kým sa na úvod nevyrozprávate do sýtosti, nezodvihnete sa zo stoličky a nejdete si rozkázať ku muzike. No a keď sa už zdvihne jeden, príde aj druhý... a ďalší, pridajú sa baby spevule a už to ide vo veľkom. Repertoár je široký, takže každý si to svoje, čo mu je srdcu blízke, určite nájde a zaspieva. Veľmi mi to pripomína atmosféru na festivaloch niekde medzi stánkami, akurát toto nie je s plastovými pohárikmi v ruke a s podguráženými indivíduami navôkol. Skrátka akcia ako má byť - folkloristi pre všetkých, ktorí prišli kvôli folklóru.

Ako to vyzeralo si môžete pozrieť na týchto fotografiách.

Ak chcete zistiť, ako sa tam ľudia cítia a ako sa zabávajú, tak si vypočje reportáž v našom rádiu v sobotu 7 .marca 2009 o 18:30 hod.

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Magura Kezmarok

Hej, tam od Tater

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV