3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Všetkým mamám, manželkám, babkám, sestrám, frajerkám
Všetkým mamám, manželkám, babkám, sestrám, frajerkám

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Všetkým mamám, manželkám, babkám, sestrám, frajerkám

08. 03. 2009

Kvety pre naše ženyVšetkým mamám, manželkám, babkám, sestrám, frajerkám a v našom prípade aj redaktorkám a moderátorkám ;) ... jednoducho všetkým ženám praje mužská časť redakcie JankoHraško.sk pekný Medzinárodný deň žien a život plný úprimnej lásky a zaslúženej úcty, pretože:

"žena je slovo, ktoré skrýva v sebe čarokrásu, duchaplnosť i zmyselnosť. Bez Vás by bol svet pustý ako lúka bez kvetov, ako nočná obloha bez hviezd či ako srdce bez lásky. Každá z Vás je jednou z tých, ktoré napĺňajú slovo žena krásnym pôvabom."

Vznik a história Medzinárodného dňa žien

Charta Organizácie Spojených národov (OSN), podpísaná roku 1945 v San Franciscu, bola prvým globálne platným dokumentom, v ktorom bola rovnoprávnosť všetkých ľudí, bez ohľadu na pohlavie, zahrnutá medzi základné ľudské práva. Z týchto dôvodov OSN od roku 1975 usporadúva spomienkové akcie, počas ktorých sa nehovorí len o počiatkoch hnutia za práva žien, ale i o bilancii za uplynulé obdobie a o celkovom vývoji v oblasti ženských práv, napríklad práva na vzdelanie, na zárobok, na nemrzačenie dievčat z dôvodu "tradície", na osobnú bezpečnosť, na výchovu detí a ďalších, ktoré zďaleka nie sú na celom svete samozrejmé. Okrem OSN si Medzinárodný deň žien pripomínajú i viaceré profesijné organizácie.

To, čo je v niektorých krajinách normou, je v iných zatiaľ takým snom, akým to bolo aj pre generácie našich zamestnaných prababičiek. Preto buďme hrdí na to, že aj my môžme sláviť tento symbolický deň žien 8. marca.

Viac o Medzinárodnom dni žien sa dozviete v článku Mgr. Maríny Zavackej, PhD. "Dve tváre sviatku žien" , ktorá pôsobí na Historickom ústave SAV a venuje sa sociálnym dejinám

Zdroj: www.historiarevue.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan Ambroz

Na Kralovej Holi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV