3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Ako bolo na prehliadke detských súborov v Margecanoch
Ako bolo na prehliadke detských súborov v Margecanoch

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Ako bolo na prehliadke detských súborov v Margecanoch

31. 03. 2009
Margecany

MargecanyV sobotu (28. marca 2009) sa v Margecanoch konala Regionálna súťažná prehliadka detských folklórnych súborov z okresu Spišská Nová Ves a Gelnica. Organizátorom podujatia bolo Spišské osvetové stredisko.

Už od rána sa do kultúrneho domu schádzali deti a ich rodičia, ktorí sa prišli pozrieť a potešiť z vystúpenia tých najmenších milovníkov folklóru.

V prvej časti programu sa predstavili deti zo spišskonovoveského okresu zo súborov: Oriešok zo Smižian pod vedením Veroniky Kotradyovej, ktorej deti predviedli pásmo „Na paňskym kruhu". Po nich vystúpil DFS Slovinočka zo Sloviniek, ktorý vedie Veronika Mižigárová a predviedli pásmo „Na lúky". Potom nasledovalo vystúpenie DFS Poráčaník z Poráča pod vedením Kataríny Kinikovej, ktorý vystúpil s pásmom „Vareškový" a túto časť uzatvorilo vystúpenie Patrície Hockickovej zo Spišského Hrušova, ktorá vystúpila s pásmom „Psíček".

DetiV druhej časti programu vystúpili detské súbory z gelnického okresu, a to: Pustovníček z Jakloviec pod vedením Janky Feckovej. Deti z Jakloviec vystúpili s pásmom „V kudzelnej chyži". Deti z detského súboru Zornička z Veľkého Folkmára, ktorý vedie Margita Kleinová, sa predviedli s pásmom „Dziefčeta poce še na dvor pobavic". Detský súbor Prepelička ZUŠ z Gelnice pod vedením Marcely Kleinovej, ktorý vystúpil s pásmom „Strašky" a domáci detský súbor Jadlovček z Margecian pod vedením Marty Foglárovej, krorý sa publiku predstavili v pásme „Vyhaňaňe žimi".

Záver prehliadky patril ľudovým rozprávačom Adamovi Vavrovi z Veľkého Folkmára s pásmom „Klapancie Ďuriho bačiho" a Pavlovi Pacákovi zo Závadky, ktorí „riadňe rozvešeliľi šickich ľudzi v kulture (t.j. kultúrny dom)".

DetiTak ako na každej súťažnej prehliadke, tak aj počas tej v Margecanoch zohrala dôležitú úlohu porota. Tvorili ju Štefan Ferenc z Prešova, Andrea Rendošová z Košíc a etnografka Vlasta Fabianová. Všetci si so zaujatím prezreli všetky vystúpenia deťúreniec, všetky povzbudzovali, kde tu poradili, ale hlavne pochválili. No a nakoniec aj ocenili. Ocenili tie najlepšie vystúpenia.

Kým sa však porota radila, v sále „kulturaku" v Margecanoch hrala deťom muzika, pri ktorej si všetci spoločne zaspievali a zatancovali.

Deti však aj napriek tomu netrpezlivo očakávali vyhlásenie výsledkov a informáciu o tom kto postúpi na krajskú prehliadku detských folklórnych súborov.

Po dlhom a neľahkom dumaní rozhodla porota takto: prvé miesto obsadili a na krajské kolo postúpili deti z okresu Spišská Nová Ves zo súboru Oriešok zo Smižian a z okresu Gelnica deti zo súboru Jadlovček z Margecian.

Z nášho „margecanskeho kulturaku" sme odchádzali všetci plný radosti a hrdosti na všetky deti, ktoré aj dnes tak krásne vyjadrili svoju lásku k ľudovej piesni a tancu. Všetky sa snažili vystúpiť so svojimi programami čo najlepšie a my sme museli a chceli uznať, že sa bolo veru na čo pozerať.

Preto ďakujeme všetkým deťom a tešíme sa na ďalšie ich vystúpenia.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH STEFANA MOLOTU

Javore siroke listy mas

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV