3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Peter Sobota a jeho drumble
Peter Sobota a jeho drumble

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Igor Hraško (betar)

betar To, že som folklóristom, som pochopil, keď som nastúpil na vysokú školu a zistil, že bez folklóru to už nemôžem ťahať. Prešiel som cestu tanečníka, pedagóga, speváka i inštrumentalistu. Dnes som posadnutý folklórom …. piesňou,...

Peter Sobota a jeho drumble

27. 01. 2009
Modra

Je pekné sobotné dopoludnie a ja sa poberám smerom z Bratislavy cestou cez Pezinok do Modry. Mesta peknej modranskej keramiky a dobrého vína. Avšak nejdem sem kvôli týmto skvostom tradícií Modry, môj cieľ je trochu iný. Prechádzam Modrou a spomínam na cestu, nie som tu prvýkrát. Idem za výrobcom drumblí Petrom Sobotom.

Odbočujem z hlavnej cesty, áno, je mi to tu povedomé. O malú chvíľu parkujem pred pekným rodinným domom s vynoveným plotom. A na priedomí ma už čaká pán Sobota. Vchádzam dnu a hneď spomíname, kedy som u nich bol naposledy. Pred pol rokom minimálne. A vtom už debatíme o drumbliach, kvôli ktorým som vlastne za ním prišiel. Potrebujem si kúpiť nejaké nové ladenia. Predo mňa postavil väčší plastový kufor plný drumblí a ja postupne skúšam jednu po druhej. Potrebujem nejaké „D"-čky, preberám a skúšam aj „F"-ky, tie budú dobré k Ľubovým gajdám. Prekutral som sa na spodok a nachádzam malú zvláštnosť, drevené drumble.

Pýtam sa na históriu drumble a pán Sobota trpezlivo vysvetľuje. Má to preskúmané z rôznych prameňov. Ako rozpráva, ja si vyberám tie, ktoré si od neho nakoniec zoberiem. Pýtam sa aj na iné tvary drumblí, pán Sobota sa dvíha zo stoličky a odchádza do vedľajšej izby. Ja ďalej skúšam a skúšam... Skúšam aj tie drevené, jedna sa mi pozdáva, aj keď nie je presne doladená, ale bude to atrakcia niekde na nej zahrať. Už prichádza pán Sobota a prináša ďalšie drumble, ale nie jeho výroby. Tentokrát sú to drumble z jeho zbierky. Tú dal dokopy z prinesených darov jeho známych, ktorí sa túlali po cudzích krajoch. Skúšam si niektoré z nich. Na japonskej ani tón ani iný zvuk nevylúdim, zato tie menšie sú také milé a hrá sa nich inak, ako na tých našich. Kým mám už vybratých asi 10 drumblí, ktoré si určite kúpim, vyťahujem svoj reportážny diktafón a pán Sobota začína rozprávať nám zatiaľ neznámu históriu drumble a jej výskytu na Slovensku.

Vysielanie v rádiu:

Toto rozprávanie pána Sobotu o histórii druble si budete môcť vypočuť vo vysielaní nášho folklórneho rádia JankoHraško.sk v piatok 30. januára o 19:30 hod.

Súťaž:

Od pána Sobotu sme dostali dve drumble do súťaže, ktoré dvaja z Vás môžu vyhrať, ak správne odpovedia na súťažnú otázku. Súťažiť môžete od piatka 30. januára na tomto odkaze.

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH JURAJA PECNIKA

Tam hore na holi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV