3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Na Štefana v Sedliciach
Na Štefana v Sedliciach

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Na Štefana v Sedliciach

05. 01. 2009

Vypočujte si článok:

[[mp3? &file=`http://jankohrasko.chaoslands.sk/zvukove_clanky/na_stefana_v_sedliciach_full.mp3`]]

SedliceKoncom minulého roka, presne 26.12.2008 na Štefana, bola naša redakcia pozvaná na podujatie s názvom "Fašiangy a zmes tancov" do Sedlíc, pri Prešove.

Keďže som z Margecian, je to 14 km od Sedlíc a napriek tomu som dosiaľ v Sedliciach nikdy nebol, tak som neodolal tejto ponuke a spolu s mojou rodinkou sme sa rozhodli toto podujatie a obec navštíviť. Prišli sme medzi prvými a tak sme mali možnosť si trochu Sedlice obzrieť. Hneď  na začiatku obce sa "vynímajú" veľké budovy ešte aj dnes fungujúceho poľnohospodárskeho družstva. Obecný úrad SedliceVšetci vieme, že ľudové tradície vznikali, žili a súvisia aj s prácami na poli, hospodárstve a celkovo so životom na dedine. Je mi preto vždy ľúto, keď prechádzam našim krásnym Slovenskom a vidím neobrábané polia, zarastené lúky, prípadne všetko rozbagrované a čakajúce na ďalšiu betónovú, či plechovú stavbu. Inak, že vraj sa nám z niektorých takýchto neobrábaných území sťahuje aj zver do oblastí, kde je viac dostupnej potravy. Našťastie pre sedličanov tento problém tu asi nemajú. Tu ešte hospodária. Pri ďalšom opise tejto obce som si už pomohol s ich web stránkou. Zaujali ma napr. informácie o tom, že je to prvá obec v okrese Prešov, v ktorej bolo presne 5.7.1949 otvorené prvého dedinské kúpalisko a v roku 1973 bol založený detský a 12.6.1983 "dospelý" folklórny súbor Sedličan.

FS Sedličan zo SedlícPo príchode do sály kultúrneho domu nás privítal pán František Joščák, vedúci FS Sedličan a jeho dcéra Monika, ktorá všetky vystúpenia súboru nahráva kamerou, a ktorá naše pozvanie a tým aj príchod a nahratie vystúpenia (ale o tom neskôr) "spískala" a ktorá nás naladila na toto podujatie aj takto "...bola by som veeeľmi rada, keby ste si na Štefana našli čas a prišli sa pozrieť, šak to 20 min. od Margecan, ta na 2 hodzinky by sce navščiviľi Šedľice, a ešči vecej vas naladzim s totim videom o nás v Kapure. Kuknuc možece šicko, aľe stači hlavne pred koncom, bo sme tam vyhraľi...". Preto dôležitá informácia pre všetkých, ktorí nesledujú televíznu reláciu "Kapura" na STV. V tejto relácii sa 15.11.2008 FS Sedličan umiestnil na prvom mieste s piesňou V nedzeľu na valaľe

František Joščák, vedúci FS SedličanA práve organizátorom tohto podujatia (Fašiangy a zmes tancov) bol FS Sedličan pod vedením už spomenutého pána Františka Joščáka. Súbor sa predstavil obyvateľom obce, ale aj širokého okolia s piesňami a tancami ... ale to už Vám povie vedúci tohto folklórneho súboru osobne. Ospravedlňte nám však kvalitu záznamu tohto rozhovoru. Mali sme naň málo času, preto sme rozhovor nahrali počas najintenzívnejšej prípravy účinkujúcich :).

Rozhovor:

[[mp3? &file=`http://jankohrasko.chaoslands.sk/rozhovory/frantisek_joscak_sedlice_rozhovor.mp3`]] 

Okrem rozhovoru sme pre Vás pripravili aj záznam z tohto vystúpenia, ktorý si môžete vypočuť vo štvrtok (8.1.2009) o 18:00 hod. na Rádiu JankoHraško.sk.

Foto: www.sedlice.sk - letecká fotka obce; ostatné archív JankoHraško.sk

Kde nájdete Sedlice?


Zväčšiť mapu

Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Hanka Servicka

Jaki ten muj muzicek

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV