3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pravoslávne Vianoce na Slovensku
Pravoslávne Vianoce na Slovensku

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Pravoslávne Vianoce na Slovensku

06. 01. 2009

Vypočujte si článok:

Na Slovensku žije okolo 80-tisíc pravoslávnych veriacich. Väčšina z nich obýva východ Slovenska. A práve 6. januára (teda dnes) oslavujú Roždestvo Christovoj, čiže Kristovo narodenie alebo pravoslávne Vianoce. Tento sviatok je jedným z dvanástich najdôležitejších sviatkov v roku. Od katolíckych či protestantských Vianoc sa okrem časového posunu, keďže sa riadia juliánskym kalendárom, odlišujú aj v spôsobe výkonu obradu ako aj niektorých tradícii.

Príprava

Medzi pravoslávnych veriacich na Slovensku, ktorí dnes oslavujú Štedrý večer alebo „viliju" patria najmä Rusíni. V tento deň gazdinky už od rána vyvárajú, pretože na štedrovečernom stole má byť sedem až deväť druhov jedla. A keďže celý deň trvá prísny pôst, nesmú ani len ochutnávať to, čo práve navarili. Gazda sa zasa ešte pred večerou musí postarať o zvieratá a pod stôl v izbe prinesie trochu slamy. Keď už je všetko pripravené, celá rodina sa ide umyť studenou vodou buď do potoka alebo k studni.

Štedrovečerné menu

Štyridsaťdňový pôst je zakončený symbolickou Štedrou večerou, kedy sa s východom prvej hviezdy na nebi rodina stretáva pri prestretom stole. Na rusínskom štedrovečernom stole nie sú oblátky. Večera sa začína okolo pol piatej dlhou modlitbou. Prvým chodom je kúsok chleba so soľou, med a cesnak. Potom nasleduje jednoduchá (pôstna) polievka, kapustnica bez klobásy, hubová mačanka, pirohy so zemiakmi, bobaľky s makom a nakoniec ryba. Všetci jedia z jednej misy.

Jasličkári a vinšovanie

Po jedle spievajú alebo počúvajú koledy a duchovné piesne a čaká sa na príchod „jašličkárov" - vinšovníkov v maskách - anjelov a čertov, ktorí vinšujú aj takto:

Nesmieme zabudnúť ešte na ďalší zvyk. V nestráženej chvíli urobí najstaršia gazdiná najmladším členom rodiny medom na čelo krížik. Dievčatám, aby ich chceli mládenci, a chlapcom, aby na nich leteli dievčatá ako na ten med.

Vianočná bohoslužba

Približne o desiatej sa začína v chráme vianočná bohoslužba, ktorej sa hovorí „Povečerie".

Sviatok trvá tri dni a v chrámoch sa po celý čas konajú oslavné liturgie.

Foto: Iveta Kadlecová - Bohorodička s Kristom

Poznáte rusínske tradície a zvyky?

Pomôžte nám s mapovaním rusínskych ľudových tradícií. Kontaktujte nás na redakcia(zavináč)jankohrasko.sk.

Nahovoril: Jozef Halcin

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Krasnanka Kosice Krasna

Co to boze za strom; Vcera vecar pismo som dostala

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV