3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jak nás učili matere viprávjat (IV. časť) - Dobráčisko
Jak nás učili matere viprávjat (IV. časť) - Dobráčisko

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Jak nás učili matere viprávjat (IV. časť) - Dobráčisko

12. 01. 2009

Vypočujte si článok:

[[mp3? &file=`http://www.jankohrasko.sk/zvukove_clanky/dobracisko_renata.mp3`]]

(vo Vajnoroch zbírá, pritupluje a spisuje Bohumír Hrabák, pre vás viprávja Renátka)

Stríc Macej Vlček bili také veliké staré dobráčisko, aj na chudobu velice pamatali a dali, co mohli. Ale jak to uš bívá, scíhauo ich chuďáka jedno neščascí za druhím. Oňi to šecko jak Jób trpezlivo znášali. Nebiuo to tak dávno, co ím skapauo sviňisko přes dva metre váhi konc pred samú zabíjačkú.

Ket sa to dozvjedzeu cigáň Šáňi, porát hnet utekau za strícem a povidá:

„Stríče Macej, je to hrubá škoda a neščascí, co vás poscihuo. Ale vi ste enem dobrí čovjek, vám može skapat, vi dáte, ale hen stríc Štefan sú velice uakomí, ten veru nedajú! Bár bi ím nic neskapauo."

Stríc Macej enem takto Šáňimu odpovidali: „Pánbu dau, Pánbu vzau, ket sa enem horší nestauo." Nebiuo na tem jednem dosci, skapaua ím aj kráva. Biua to velice dobrá dojka, kerá aj tri litre mléka dávaua na jedno dojeňí. Streteu ich súsed a povidá ím: „Hnet sem si domisleu, že sa s tú vašú krávu ňeco stauo, ket sem zbadau, že z ňí nesete kožu." Ale stríc Macej furt s takú trpezlivoscú enem furt odpovidali: „Chvála pánu Bohu, ket sa enem horší nestauo."

Ňekeré grunti mjeli stríc Macej dosci z dzdedzini daleko, aš desik na pruckém chotári za mauím Dunájkem. Rás sa tam vibrali kopat zemáki, ale ket to biuo tak velice daleko, išli tam z koňma. Na vús nauožili ženu aj z dzetma a jak tak jeli cestú vedla Dunájka, koňe sa lakli vileceného bogdáua a také spuašené vleceli do vodi Dunájka, de sa zaplétli do pobočkú a oprát, vús sa prekociu, a tak sa šeci potopili. Koňe, žena aj dzeci, enem stríc sa ceuí dotučení jaksik horko čaško zratovali. Vidrápali sa z vodi na brech, sedli si, poucírali si čeuo a z huboka si vidíchli: „Chvála Bohu, ket sa enem horší nestauo."

Zdroj: Vo Vajnoroch zbírá, pritupluje a spisuje Bohumil Hrabák, Vajnorské vidzeňí (pilotné vidanie)

Vedeli ste, že:

  • bogdál je bocian
  • čaško znamená ťažko
  • desik je kdesi
  • skapat znamená zahynúť
  • vús je voz

 Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Ján Mocko

Bolaže to svadba; Koníčok sivastý; Pozdola tých Poník

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV