3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vianoce v Kojšove
Vianoce v Kojšove

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Vianoce v Kojšove

07. 01. 2009
Kojšov

KojšovPočas vianočných sviatkov sme mali možnosť spoznať, či pripomenúť si zvyky a tradície z rôznych oblastí Slovenska.

Na sviatok Troch kráľov som sa preto vybrala do malebnej dedinky pod Kojšovskou hoľou, do Kojšova, ktorá je len neďaleko Margecian v Gelnickom okrese. Keď prichádzame po tejto ceste, ktorá ide úzkym údolím, po ľavej strane tečie potok a na obidvoch stranách nás doprevádzaju vysoké skaly, zalesnené kopce a dookola vidieť chudé role a lúky.

Práve tu sa odráža spôsob života a myslenia ľudu, jeho rodinný život, spoločenské vzťahy, náboženské predstavy... Akoby to napodobňovalo kolobeh života v prírode, ktorí ľudia plne rešpektovali. Ako sa hovorí „Zvyk je železná košeľa". Vo vianočných sviatkoch sa tu prelínajú rôzne kultúrne vrstvy a sústreďuje sa v nich široký komplex obyčají.

Vešar viľijovi

SprievodHneď po príchode do tejto prekrásnej dedinky má privítal folklorista Lukáš Mackovjak, ktorý mi povedal veľa zaujímavého o zvykoch počas vianočných sviatkov. Aj tu sa na „Vešar viľijovi" (Štedrý večer) 24. decembra dodržiava prísny pôst až do večere. Napríklad nesmie sa jesť mäso a ani vajcia, či piť mlieko. Tento deň sa celá rodina spoločne podieľala na príprave sviatočnej večere.

Počas týchto príprav je často počuť upozornenia ako napríklad:

„Haničko ta nespi na Viľiju, bo nám v leťa šano zapadá, radšej zahaš svešku, žebi nám miši nechoďiľi."

Štedrú večeru tu začínajú zvonením zvonov v kostole, kedy sa v každom dome zapáli svieca, všetci sa spoločne pomodlia a otec zavinšuje:

„A ja Vám vinčuju na totu svatu Viľiju hojňejši, spokojňejši, zravše ročki jak sme prežiľi a dožiľi. Od Pána Boha lásku, na poľu úrodu a doma z lahodu, žebi vás tak Pán Boh požahnal jak z ňaba rosa pada!"

Potom začína deliť jabĺčko. Rozdelí ho na toľko častí, koľko členov má rodina a ešte jeden kúsok navyše, pre hosťa. V strede stola je zapálená svieca zapichnutá v zrne a cesnaku, preto aby bola rodina po celý rok zdravá a mala čo jesť. Pod obrusom nesmú chýbať peniaze, aby aj tých bolo po celý rok nadostač. Na štedrovečernom stole je rôzne ovocie, „lokša" (pokrájaný domáci koláč poliaty sladkou vodou a posypaný orechmi a makom), med a cesnak. Niekde sa používa aj „ščeranka". Po skončení večere otec rodiny pozbiera zo stola jedlo, ktoré zvýšilo a odnáša ho dobytku.

Nakoniec rodičia posielajú deti „po spevaňu". Spievať chodia deti a mládež v skupinách . Keď deti prichádzajú do niektorého z domov, najprv povedia:

„Dajťa hlávku rozvešeľiť!", a domáci im odpovedajú: „Vešeľ,vešeľ" alebo „Spevajťa, Spevajťa".

Trojkráľová viľija

Pred domomPredvečer sviatku Zjavenia Pána 5. januára na „Trojkráľovú viľiju" sa v obci Kojšov slávi podobne ako na Vianoce. Večeria sa ten istý pokrm („lokša" alebo„ščeranka"...). Po večeri sa tiež ide „po spevaňu", ale tento krát si už deti so sebou berú aj vŕbové prútiky. Pri príchode do domu sa hovorí a aj spieva to isté ako na Vianoce. Na rozdiel od vianočných sviatkov deti po spievaní a vinšovaní dajú gazdinej prútik, čo si sami priniesli. Tá ich s ním vyšibe, aby neboli leniví, a aby žito také veľké narástlo, ako vysoko skáču. Potom ich obdaruje koláčmi a deti sa poberajú do ďalšieho domu. S tými istými prútmi gazdiná ešte v ten večer vyšibe aj statok, aby bol zdravý celý rok a prúty nechá zavesené na tráme v mašťali.

Svätenie vody

Svätenie vodyNa nasledujúci deň, na sviatok Troch kráľov, sa ide svätiť vodu na "Jordan". V Kojšove sa voda svieti v potoku. Každý sa potom s posvätenou vodou ponáhľa do svojich domovov.

Aj dodnes si tieto zvyky v Kojšove zachovávajú a preto som mala možnosť spoznať život a kultúru tejto dediny aj v období najkrajších sviatkov roku.

Pozvánka do Kojšova

KojšovKto nebol v malej, horami obklopenej dedinke, tak nech ju neobíde. Nájdete tam ticho, čerstvý vzduch, spoznáte tam krásu prírody a dobromyseľných ľudí. Ale nielen to. Bohatstvo piesní, pestrofarebnosť krojov, rozmanitosť zvykov dotvára kolorit tejto obce.

Vďaka svojmu umiestneniu, náboženskému vierovyznaniu a vďaka piesňam, tancom, zvykom a tradíciám ma stále fascinoval život ľudí v tejto obci.

Kde nájdete Kojšov?


Zväčšiť mapu

Súviasice odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

JANKO BIELIK

Ten fraštackí holí vršček

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV