3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V Bratislave chýba viecha!
V Bratislave chýba viecha!

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

V Bratislave chýba viecha!

25. 01. 2009
Bratislava

Žeby nová bratislavská viecha? :DMama mi občas rozpráva aký bol študentský život za jej mladých čias. Vravieva ako sa kedysi zabávali študenti. Často spomína na bratislavské viechy, kde sa hrali a spievali slovenské ľudové pesničky. Hrávala živá hudba a ľudia si mohli rozkázať, čo si chceli zaspievať.

Dnes sú však časy zjavne iné. Mladí ľudia akoby nemali už záujem o folklór, či tradície. Samozrejme, nie je to len ich chyba. Na tomto kultúrnom úpadku sa spolupodieľajú jednak médiá svojou pasivitou a ľahostajnosťou voči nášmu kultúrnemu dedičstvu, jednak školstvo nedostatočnou osvetou a v neposlednom rade aj samotní rodičia. Je potom prirodzené, že mnohí mladí ľudia nemajú vzťah k folklóru, keďže ho jednoducho nepoznajú.

Čo ma ale nesmierne teší, je to, že neustále spoznávam mladých ľudí, ktorí aj napriek uvedeným skutočnostiam ostávajú folklóru verní. Niektorí sú z Bratislavy, ale mnohí sú z rôznych kútov Slovenska. Spolužiak z Prešova mi hovoril, že v jeho meste otvorili podnik, kde hrá živá hudba a spievajú sa východniarske ľudovky. Predpokladám, že v mnohých slovenských mestách je podobných podnikov viac. Zarážajúce je, že takýto podnik chýba v hlavnom meste, kde sa zbiehajú ľudia z celého Slovenska, či už za prácou, alebo za štúdiom. Existuje síce lúčničiarsky podnik, kde sa stretávajú okrem samotných lúčničiarov aj folkloristi z iných súborov, ale to je stále na metropolu málo.

Som si istý, že vinárničku, kde by sa hrali a spievali ľudové piesne, by okrem folkloristov uvítali aj starší obyvatelia, ktorí by si tak spolu s textami piesní oprášili aj spomienky na zašlé časy. Rovnako by mohla mať takáto viecha pozitívny vplyv aj na mládež. Keďže prvým krokom k osvojeniu je poznanie, už len tým, že by tam tínedžeri prišli na pohárik vínka, sedeli a počúvali, by si mohli uvedomiť krásu ľudovej piesne a možno by si ju aj obľúbili.

Keď už by aj samotní Bratislavčania skutočne stratili o ľudové umenie záujem, stále je tu predsa veľa ľudí z rôznych kútov krajiny, ktorí majú k folklóru blízky vzťah. Koniec koncov, Bratislavu navštevuje aj stále viac turistov, ktorí majú záujem poznávať náš folklór. Dôkazom je aj večne zaplnený Slovak pub, kde je priam zážitok počuť slovenčinu. K zariadeniu „v pravom slovenskom štýle" však doľahne zahraničná popová hudba ako päsť na oko.

Čo vy na to? Aký je Váš názor?

Foto: Jozef Halcin

Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Cardas z Abova

Vychodi slniecko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV