3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Makovická struna 2008 - 36. prehliadka národných piesní
Makovická struna 2008 - 36. prehliadka národných piesní

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Makovická struna 2008 - 36. prehliadka národných piesní

21. 01. 2009

6. decembra 2008 sa v športovej hale "Mier" v Bardejove uskutočnila prehliadka národných piesní „Makovická struna“. V poobedňajšom a večernom koncerte vystúpilo 22 sólistov, 22 duet a 7 trio zoskupení. Porota súťažnej prehliadky (Jana Ľubimova, Pavlo Vasiľ, Varfolomij Sotak) skonštatovala, že tohtoročná „Makovická struna“ bola jedna z najlepších nielen kvôli repertoáru, ale hlavne kvôli speváckym výkonom.

Pred začatím celej prehliadky sa uctila pamiatka zosnulého Andreja Karška, zakladateľa podujatia, ktorý sa však 36. prehliadky nedožil a 13. decembra nás navždy opustil. Jeho piesňou, ktorú zahral Orchester ľudových nástrojov v spolupráci s orchestrom PUĽS-u pod vedením Júliusa Selčana, sa začala 36. prehiadka národných piesní „Makovická struna“.

Program bol rozdelený do siedmych blokov, ktoré trvali vyše troch hodín. Celý koncert sledovalo vyše osemsto divákov, ktorí neúnavne odmeňovali účastníkov silným potleskom. Takýto aplaus si získali aj najmladší účastníci Barborka Diňa z Košíc a Kristina Fenanič zo Snakova. Ani tento ročník nevynechali aj najstarší laureáti „Makovickej struny“ Peter Volčko z Poráča a Mária Pobehová z Košíc. V polovici programu si hostia mohi vypočuť aj hostí. Ako prví sa predstavili hostia zo Srbska, tí divákov potešili známymi i menej známymi ukrajinskými piesňami. Veľkým prekvapením bolo určite vystúpenie dueta banduristov „Bandurna rozmova“ z ukrajinského Ľvova. Profesionálni virtuózi Taras Lazurkevič a Oleh Sozanskí svojou hrou na bandure a spevom utvrdzovali lásku k svojmu národu, tradíciam i neopakovateľnej ukrajinskej kultúre.

Už tradične sa koncert ukončí vyhlásením výsledkov súťaže. Laureátom sa stali:

  • v sólo speve Veronika Čuchtová z Košíc
  • v duo speve Patricia Macala a Bernadeta Macala
  • v trio speve Julia Vavrek, Zuzana Duračinska a Mária Olejník

Takisto treba spomenúť aj rodinné trio Svitkových. Pripravili si venček štyroch piesní s veľmi zaujímavou úpravou, ktorú porota pozitívne ohodnotila.

Osobitnú pochvalu však musíme vysloviť duetu Štefan Štec a Katarína Pavlíková, ktorí zaspievali piesne „Oj zacvili fialočky“, „Verbovaja doščečka“ a „Oj pribihla z Poloneňky“ bez doprovodu. Ich úprava piesní bola na profesionálnej úrovni, a takisto aj ich spevácke schopnosti. Talent týchto mladých ľudí treba vyzdvihnúť aj kvôli tomu, ako sa vedeli popasovať s veľmi ťažkými rytmamy hucuľských piesní, ktorým však vedeli zanechať ich jedinečnú autentickosť. Svojím vystúpením dokázali na pár minút vytvoriť v celej športovej hale ticho poloninských hôr. Porota im udelila cenu popularizácie národnej piesne. Takisto získali aj výborne hodnotenie od etnomuzikológa Alekxandra Fedoroviča z Kijeva (Ukrajina), ktorý ich ocenil priamo na scéne tradičným ukrajinským spôsobom, a to darovaním vyšivaného ručníka.

[[YoutubeVideo?file=iGatNjzgThQ]]

Celý program mal pre veľký záujem reprízu nasledujúci deň na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Je príjemne konštatovať fakt, že „Makovická struna“ nachádza každý rok stále vačšiu popularitu medzi divákmi či poslucháčmi svojou krásou, bohatstvom, rôznorodosťou piesní, ich melodikou, a hlavne vysokou úrovňou speváckých schopností spevákov. Je to veľká národná hrdosť našej podkarpatskej kultúry, ktorá aj v ťažkýh časoch svojej podpory na Slovensku vie ukázať všetku svoju krásu a nespútaný potenciál.

Mohutných a silných krídiel ti prajeme „Makovická struna“ aj v ďalších ročníkoch!

Zdroj: Pavlo Vasiľ, úryvok z článku „Makovicka struna, naša hrdosť“ z týždenníka Nove žiťa, 19. 12. 2008

Do Slovenčiny preložil: Štefan Štec

Upravil: Alena Škodyová

Upozornenie:

Celý vyše trojhodinový záznam z tohto podujatia si v blízkej budúcnosti budete môcť vypočuť v rádiu JankoHraško. O presnom dátume Vás budeme včas informovať.

 

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

MYJAVSKA CIMBALOVKA

Hora je, horicka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV