3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Dnes by Jánošík oslávil 321 rokov
Dnes by Jánošík oslávil 321 rokov

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Dnes by Jánošík oslávil 321 rokov

25. 01. 2009
Terchová

Kto bol Jánošík

Juraj JánošíkJuraj Jánošík sa (pravdepodobne) narodil 25. januára 1688 v Terchovej, v časti Jánošíkovci. Vyrástol na samote "u Jánošov", v rodine, ktorej meno sa opakovane vyskytovalo na zoznamoch poddaných porušujúcich vtedajšie zákony.

Možno ešte ako dospievajúci sa dostal do protihabsburského povstaleckého vojska Františka II. Rákociho. Po porážke v bitke pri Trenčíne slúžil v cisárskej armáde na Bytčianskom zámku. Zoznámil sa s tam väzneným vodcom zbojníckej družiny Tomášom Uhorčíkom, ktorému na jeseň roku 1710 zrejme pomohol ujsť a po ktorom roku 1711 prevzal jej vedenie. Prvýkrát ho aj s Uhorčíkom chytili v Klenovci na jeseň 1712. Uhorčík totiž po asi 9 rokoch prestal zbíjať a oženil sa tam. Jánošík uňho trávil zimu. Zadržali ich v Hrachove, no po podplatení úradníkov ich prepustili.

Oboch ich u Uhorčíka znova chytili začiatkom roku 1713. Tentokrát to boli liptovskí žandári. Velil im Juraj Slávik, ktorý taktiež ako aj domanížsky farár Juraj Vertík pochádzal zo Zliechova. Hlavný veliteľ bol zeman Andreánsky. Liptovská Stolica a jej sédria mala eminentný záujem Jánošíka chytiť, pretože ozbíjal grófku von Schardonovú medzi Východnou a Važcom, a za tento čin musela stolica z vlastných prostriedkov platiť grófke odškodné. Podobne aj za oravského zemana Ladislava Zmeškala, obchodníka so súknom, ktorého okradli v Svätojánskej doline. Preto sédria najala detektíva E. Kubínyiho, aby po zbojníkoch pátral.

Ukážka z filmu Jánošík v podaní Paľa Blielika, rok 1962:

[[YoutubeVideo?file=Nm_rJrKZvFU]]

Dňa 16.3.1713 bol Jánošík obvinený z viacerých lúpeží a aj z vraždy kňaza Juraja Vertíka z farnosti Domaniže, ktorá sa stala 4. septembra 1712 v Suchej doline pri Fačkove. K tej sa však ani po mučení nepriznal.

Bol popravený 17. marca 1713 v Liptovskom Mikuláši, možno na popravisku Šibeničky obesením a nie povesením na hák pod rebro, ako sa uvádza.

Kto je Jánošík

Pre niekoho hrdina, pre niekoho obyčajný zbojník, ktorý vraj okrádal práve chudobnejších, lebo vysokej šľachty a bohatých sa bál (zdroj: Pravda - 7.4.2005, Pravda o Jurajovi Jánošíkovi) a pre niekoho bohužiaľ aj spôsob, ako si vylievať zlosť na politikoch a na iných (zdroj: Atlas.sk, diskusia k článku).

Kto je Jánošík pre folkloristov

Janosik - Keramický reliéf - Z. Zemanová, BratislavaUrčite mi dáte za pravdu, že pre nás, ktorí milujeme náš slovenský folklór, je Jánošík nevyčerpateľnou studnicou inšpirácií. Jánošík, zbojníci alebo hôrni chlapci sa objavujú ako motív filmárov, vo vystúpeniach folklórnych súborov a skupín, ako motív rezbárov, maliarov a iných remeselníkov.

Jánošikovo meno tiež nesie jeden z najznámejších folklórnych festivalov na Slovensku, Jánošíkove dni, ktoré sa každoročne (na prelome júla a augusta) konajú v Terchovej.

Tento festival je poctou odkazu a posolstva Juraja Jánošíka. A takto ho oslávil Terchovský symfonický orchester, ktorý vystúpil aj na minuloročných Jánošíkových dňoch (2008):

[[YoutubeVideo?file=t8W0ETAscHM]]

Kto je Jánošík pre Terchovčanov

To Vám už povie historik a „jánošíkológ" a jeden z hlavných organizátorov festivalu Jánošíkove dni, pán Peter Cabadaj.

Peter Cabaj - jánošikológ"Pre človeka, ktorý sa narodil v Terchovej a vyrástol v nej, je Jánošík nielen tradícia, ale aj symbol. Je to symbol, ktorý vyviera z časov mladosti, je to osoba, ktorá z tohto sveta odišla veľmi mladá a je to symbol, ktorý sa dedí z generácie na generáciu, pretože sa stal nevyčerpateľným žriedlom inšpirácie a motivácie pre všetky druhy slovenského umenia - či už pre slovesné, dramatické, filmové, alebo iné. Bez osobnosti Jánošíka by slovenská národná kultúra a naše dedičstvo boli neúplné a dokonca si to neviem ani predstaviť. Toto všetko Terchovcovi pripomína, čo všetko znamená pre Terchovú, takto rezonuje, a preto nie je náhoda, že organizujeme Jánošíkove dni, nie je náhoda, že sú také, aké sú a aký majú ohlas. Je to potenciál na rozvíjanie toho, čo Jánošík v slovenskej kultúre zanechal, ako sa na to pozeráme a ako to chceme rozvíjať ďalej. Treba si uvedomiť aj spojité nádoby, keď podľa mňa na otázku, či by Terchová mohla byť bez Jánošíka, odpoviem, že by byť nemohla, rovnako ako Jánošík sa nemohol narodiť nikde inde, iba v Terchovej." (zdroj: Žilinský večerník).

Záverom

Juraj Jánošík - Paľo Blielik, r. 1962Veľa národov má svojich hrdinov. Robin Hood, William Tell alebo práve náš Juraj Jánošík. Všetkých spája jedno, krivda a zbojstvo a povesti o pomáhaní chudobným. Preto: či sa Jánošík narodil práve dnes, práve v osade Jánošíkovci, či bol ušľachtilý hrdina, alebo obyčajný lúpežník, či bol zavesený za rebro, alebo povesený ... to vôbec nie je podstatné.

Podstatné je, že národ hrdinov potrebuje! Pomáhajú im zvládať ťažké obdobia a náš národ ťažké obdobia mal!

Preto si ctime našich aj vybájených hrdinov a uchovávajme súvisiace tradície a tým zveľaďujme múdrosť našich starých otcov a materí. A keď nám v tom pomáha aj vybájené posolstvo Juraja Jánošíka, tak mu zaň buďme vďační!

Relácia o Jurajovi Jánošíkovi

Vypočujte si rozprávanie o Jurajovi Jánošíkovi v Rádiu JankoHraško.sk už tento pondelok (26.1.2009) o 21:00 hod. Bližšie informácie nájdete tu.

Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Detva

Kery otec by si chcel syna vymenit

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV