3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Neberte nám Jánošíka
Neberte nám Jánošíka

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Neberte nám Jánošíka

28. 01. 2009
Terchová

Slovenský ľud nikdy nevynikal výraznou národnou hrdosťou. Obyvatelia horného Uhorska totiž na prvé miesto rozhodne nekládli národné záujmy. Po celý rok bolo na slovenských dedinách kopec práce a aby mohli dedinčania prežiť, museli drieť od rána do noci. Ľuďom teda robili starosti skôr nepriazeň počasia, či ich páni.

Je známe, že páni sa k svojim poddaným správali veľmi zle. Prirodzenou reakciou na krutosť pánov bol strach.  Tak vznikali rôzne povesti o ľuďoch, ktorí sa ich moci vzopreli. Najznámejším „rebelom" je Juraj Jánošík, výrazná postava ľudovej slovesnosti, legendami opradený hrdina a ochranca chudobných. Áno, legendami opradený, čo znamená, že drvivá väčšina informácii je nedôveryhodná a pravdepodobne aj nepravdivá. Treba si však uvedomiť, že legenda o Jánošíkovi nevyzdvihuje zbojníctvo, ako som sa to v istých novinách dočítal. Táto legenda hovorí o odvahe a hrdosti vzoprieť sa pánom, ktorá slovenským nevoľníkom, či neskôr poddaným chýbala.

Nie je teda dôležité, že sa Jánošík narodil roku 1688 a že bol z bohatej rodiny, ktorá ho vykúpila z vojenskej služby a už vôbec nie to, kým v skutočnosti bol. To, čo je naozaj podstatné je, koho sme z Jánošíka spravili. Jánošík sa v ľudovej slovesnosti a neskôr hlavne v štúrovských dielach stal symbolom silného jednotlivca. Jednotlivca, ktorý bojuje proti spoločnosti a zároveň pomáha najutláčanejším, teda tým, ktorí jeho pomoc naozaj potrebujú. Aj preto bol medzi ľuďmi obľúbenou postavou. Svedčia o tom mnohé ľudové piesne; veď aj bratia Muchovci z Terchovej spievajú: „A veď ten Jánošík nič nerobil zlého / lebo bol Jánošík z rodu terchovského." V istom zmysle môžeme túto osobnosť chápať ako prostriedok na vyjadrenie odporu a vzdoru, voči ako sociálnej, tak aj politickej nespravodlivosti.

Záverom by som chcel podotknúť, že mnohé iné národy sú hrdé na svojich hrdinov a nedajú na nich dopustiť. Za všetky stačí spomenúť Angličanov a ich Robina Hooda, po ktorom je v Doncastri dokonca pomenované aj letisko, či švajčiarskeho Viliama Tella. Mám ale pocit, že na Slovensku je to inak. Keď už sa posledné roky v médiách spomenie meno Jánošíka, tak je to prevažne v hanlivom kontexte. O novinároch je všeobecne známe, že si vyberajú informácie vhodné pre článok, ktorý práve píšu a upravujú ich tak, aby čitateľa o svojej pravde presvedčili. Tak sa stáva, že skutočná podstata veci je zakrývaná polopravdivými a pre dané okolnosti nepodstatnými informáciami. Je len smutné, že na Slovensku sa na takéto účely zapredáva meno Jánošíka. Akoby sme si nechceli uvedomiť, že to jediné, najcennejšie, čo nám nik nemôže zobrať, si berieme sami...

Súvisiace odkazy:

Viete o ďalších web stránkach, ktoré sa venujú osobe Juraja Jánošíka? Napíšte o nich do komentárov. (redakcia)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH STEFANA MOLOTU

Hej, zahrali vešelu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV